Iparág: Consumer Goods (non-food)
Kategória: Managed Cloud

Sanpol

Postawiliśmy na outsourcing. Profesjonalna firma outsourcingowa może zaoferować różnorodne doświadczenia z wielu projektów, wiedzę wielu konsultantów, którzy z „niejednego pieca jedli chleb” i potrafią rozwiązać problem, który mógłby okazać się nie do pokonania dla najlepszego nawet fachowca, ale z doświadczeniem ograniczonym do jednej firmy, nie mającego spojrzenia z innej perspektywy.

Krzysztof Kasperek, Dyrektor Informatyki w Sanpol Sp. z o. o.

Sanpol jest wiodącą polską firmą handlową w branży artykułów instalacji grzewczej i sanitarnej. Spółka obecna jest na polskim rynku od 1992 roku. Firma utrzymuje czołowe miejsce w branży wyposażenia łazienek, systemów grzewczych, instalacyjnych oraz wnętrz. W chwili obecnej firma posiada 20 oddziałów na terenie całego kraju, zatrudnia 420 pracowników. Centrala firmy znajduje się w Poznaniu.

  • Branża: artykuły instalacji grzewczej i sanitarnej
  • Zatrudnienie: 420
  • Siedziba: Poznań

Wyzwania i korzyści

Najważniejsze korzyści

  • Zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności działalności
  • Odciążenie wewnętrznego działu IT
  • Dostęp do wysokiej jakości usług świadczonych przez ekspertów NTT DATA Business Solutions
  • Bezpieczeństwo systemu i gwarancja najlepszej opieki technicznej
  • Możliwość szybkiego podejmowania działań, reagowania na zmiany rynku i potrzeby klientów

Dziś Sanpol ma 20 oddziałów rozrzuconych po całej Polsce, zatrudnia ponad 400 pracowników. Jest jedną z największych i najważniejszych hurtowni branży instalacyjno-grzewczej i sanitarnej. Sanpol przeszedł drogę rozwoju typową dla wielu prężnych przedsiębiorstw. Historia firmy sięga 1992 roku, kiedy to powstała hurtownia wyposażenia łazienek, zajmująca się przede wszystkim importem z krajów Europy Zachodniej oraz sprzedająca krajowe produkty. Kolejne lata to okres dynamicznego rozwoju. Poszerzenie w 1997 roku oferty o asortyment instalacyjno-grzewczy oraz rosnące zainteresowanie ofertą dało impuls do stworzenia sieci oddziałów.

Współpraca z SAP

„Informatyka jest kluczowa w naszej codziennej działalności. Bez wsparcia nowoczesnych technologii funkcjonowanie wielu oddziałowego przedsiębiorstwa byłoby praktycznie niemożliwe. Wszystkie filie pracują w trybie on-line. Ich pracownicy na bieżąco składają zamówienia, sprawdzają stany magazynowe, wystawiają faktury i wykorzystują system informatyczny do wielu innych celów. Dlatego utrzymanie infrastruktury IT w dobrej kondycji i ciągłej gotowości do działania jest tak istotne. Każda potencjalna przerwa w działalności przekłada się na spadek, a nawet brak przychodów” – przekonuje Krzysztof Kasperek, Dyrektor Informatyki w Sanpol Sp. z o. o.

Dlatego Sanpol od początku działalności korzysta ze wsparcia informatycznego. Początkowo za zarządzanie odpowiadała bardzo prosta aplikacja, następnie przyszedł czas na bardziej zaawansowane rozwiązanie, a od 2006 r. głównym systemem firmy jest zintegrowany system wspierający zarządzanie klasy ERP. Sanpol wykorzystuje SAP w najważniejszych obszarach: finanse, controlling, sprzedaż i dystrybucja, gospodarka magazynowa, oraz kontrola jakości.

Fachowe wsparcie dla firmy Sanpol

Podczas prac wdrożeniowych systemu SAP Sanpol wykształcił własnych fachowców z bogatym doświadczeniem i dużą wiedzą na temat warstwy aplikacyjnej oprogramowania ERP. Ale zarządzanie złożonym systemem było dla wewnętrznego działu IT nowością.

Stanąłem przed dylematem. Albo zatrudnić dwie osoby do zarządzania aplikacjami, albo zdecydować się na outsourcing. Należałoby poszukać osób z dużym doświadczeniem, które zapewne postawiłyby wysokie wymagania w kwestii wynagrodzenia i ścieżki szkoleń. Postawiłem na outsourcing. Profesjonalna firma outsourcingowa może zaoferować różnorodne doświadczenia z wielu projektów, wiedzę wielu konsultantów, którzy z „niejednego pieca jedli chleb” i potrafią rozwiązać problem, który mógłby okazać się nie do pokonania dla najlepszego nawet fachowca, ale z doświadczeniem ograniczonym do jednej firmy, nie mającego spojrzenia z innej perspektywy” – zauważa Krzysztof Kasperek.

Sanpol SAP ERP

Początek współpracy z NTT DATA Business Solutions

W wyniku konkursu ofert outsourcingowym partnerem Sanpolu została firma NTT DATA Business Solutions. Współpraca trwająca od lipca 2008 obejmuje zdalną administrację środowiskiem SAP oraz od kwietnia 2009 usługę SAP Enterprise Support. Natomiast wewnętrzny dział informatyczny Sanpolu nieprzerwanie sprawuje opiekę nad systemami operacyjnymi oraz warstwą aplikacyjną, a także nad infrastrukturą techniczną. „Potwierdzając swoją elastyczność i profesjonalizm, NTT DATA Business Solutions bez zastrzeżenia przyjęło taki podział prac, choć przecież ma doświadczenia w kompleksowym wsparciu – również w obszarach administracji systemowej i serwerowej. Chociaż wdrożenie przeprowadziliśmy z innym partnerem, coraz częściej korzystamy z usług NTT DATA Business Solutions. Początkowo oddaliśmy NTT DATA Business Solutions w outsourcing usługę administracji SAP. Teraz, po wprowadzeniu nowych warunków wsparcia przez producenta oprogramowania, postanowiliśmy związać się z NTT DATA Business Solutions również w tym obszarze. Kompleksowe wsparcie w SAP, świadczone przez jednego dostawcę, przynosi nam wymierne korzyści” – przekonuje Krzysztof Kasperek.

Bez eksperymentów

Sanpol w procesie administrowania oprogramowaniem wspierającym zarządzanie korzysta z usługi nazwanej przez NTT DATA Business Solutions – Administrator Doskonały. Dzięki temu nie musi poszukiwać własnego specjalisty Administrator Doskonały jest odpowiednikiem doświadczonego, wyszkolonego administratora SAP. Wielomiesięczne cykle szkoleniowe i kilkanaście lat doświadczeń w swojej dziedzinie gwarantują mu szerokie spektrum wiedzy. Jego czas pracy znacznie wykracza ponad standardowy czas administratora – pracuje w tygodniu od 7:00 do 22:00, a w soboty od 8:00 do 14:00. Nie jeździ na urlopy. W rzeczywistości za wirtualnym omnibusem kryje się 5 specjalistów delegowanych z zespołu administratorów NTT DATA Business Solutions. Z ich kompetencji i czasu Sanpol korzysta w zależności od potrzeb. Na przykładzie Sanpolu wyraźnie widać jak wiele korzyści może odnieść przedsiębiorstwo wspierane przez Administratora Doskonałego z NTT DATA Business Solutions. Przede wszystkim doświadczony zespół nie naraża Sanpolu na eksperymenty ze środowiskiem SAP, gdyż ma wieloletnie doświadczenie i wiedzę na ten temat. Administrator jest dostępny w godzinach potrzebnych klientowi. Dodatkowo Sanpol nie musiał angażować sił i środków w rekrutację trudno dostępnego na rynku pracy specjalisty od administracji SAP.

Bezawaryjne działanie

Zakres umowy wsparcia obejmuje monitorowanie dostępności systemu, analizowanie i rozwiązywanie problemów technicznych, monitorowanie wydajności systemu, instalację poprawek. Do administracji rozwiązania SAP w Sanpolu NTT DATA Business Solutions wykorzystuje m. in. SAP Solution Managera. Jest to platforma oferująca szereg funkcjonalności kluczowych dla wdrożenia, administracji, monitoringu i wsparcia, gwarantująca najwyższy poziom dostępności i wydajności. SAP Solution Manager dzięki wbudowanym narzędziom i usługom umożliwia również przeprowadzanie modyfikacji i aktualizowanie oprogramowania. W praktyce SAP Solution Manager pełni rolę miejsca kontaktu z producentem oprogramowania. NTT DATA Business Solutions w imieniu klienta może kierować bezpośrednio do SAP zgłoszenia dotyczące błędów, poprawek czy awarii systemu. Współpracując z NTT DATA Business Solutions Sanpol korzysta ze współdzielonego SAP Solution Managera. Takie rozwiązanie oszczędza czas i zasoby związane z instalacją, konfigurowaniem i zarządzaniem własną platformą SAP Solution Manager. Całość odpowiedzialności za prawidłowe i efektywne działanie oprogramowania pozostaje po stronie NTT DATA Business Solutions. Outsourcer staje się partnerem, który dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas różnorodnych kontraktów ułatwia prowadzenie działalności biznesowej i wyręcza od wielu obowiązków związanych z utrzymywaniem wydajnego środowiska informatycznego.

Kluczowa dla naszej działalności jest bezawaryjność systemu informatycznego i pewność jego działania o każdej porze. Współpraca z NTT DATA Business Solutions daje nam wysoką pewność dostępności aplikacji. Najlepszym dowodem jest fakt, że na przestrzeni dwóch lat nie było żadnych niepokojących wydarzeń. Współpraca jest wzorowa. NTT DATA Business Solutions jako doświadczony outsourcer, ma przewagę nad innymi partnerami, ma profesjonalny zespół, dostępny w każdej chwili, mający sprawdzone procedury zarządzania. Inżynierowie za każdym razem, gdy szukałem u nich pomocy, byli dostępni. Mogę zasięgnąć ich opinii nie tylko w sprawach związanych z łączącą nas umową. Kompetentnie doradzają w zakresie np. zakupu nowych serwerów. Dlatego w czekającym nas procesie upgrade’u systemu też wspomogą nas eksperci NTT DATA Business Solutions” – zaznacza Krzysztof Kasperek.

Planujesz projekt SAP? Napisz do nas.

Similar posts

Az NTT DATA Business Solutions-ről

25
ország
30
év tapasztalata
6000
ügyfél világszerte