Iparág: Retail
Kategória:

MOPAŞ

Neden NTT DATA Business Solutions:

 • Dinamik ve yeniliğe açık bir sektöre özgü referanslarının bulunması
 • Platformun hayata geçmesinde yol gösterici olması
 • Proje boyunca 7/24 destek vermesi
 • Global bir yetkinlik ve bilgi birikimini lokale indirgeyerek kolaylık sağlaması

22 yıllık gıda perakendesi tecrübemizi elektronik ticarete taşıyarak pazardaki konumumuzu güçlendirmek ve müşterilerimize dünya standartlarında hizmet sunmak için, SAP Hybris E-Ticaret Platformu’nu (SAP Hybris Commerce Platform) seçtik. Taze gıda da dahil olmak üzere, dağıtım ve satış operasyonumuzu, uçtan uca tüm e-ticaret fonksiyonlarını kapsayan SAP Hybris E-Ticaret Platformu’na taşıdık. Böylesine kapsamlı bir proje, itelligence* Türkiye’nin global uzmanlığı sayesinde, 6 ay gibi kısa bir sürede başarıyla hayata geçirildi.

Reşat Narman
MOPAŞ Genel Müdürü

Kihívások és előnyök

İhtiyaçlar

 • Mağaza bazlı fiyatlandırma, indirim, tanıtım politikaları ve ürün çeşitliliğinin etkin yönetimi
 • Yetersiz UI/UX sebebiyle web sitesinin düşen performansı, yükselen müşteri şikayeti oranını iyileştirme
 • Canlı siparişleri yerine getirme sürecinin hızlandırılması ve iyileştirilmesi
 • Ürün çeşitliliğinin etkin yönetimi

Faydalar

 • Uçtan uca tüm e-ticaret fonksiyonlarını dağıtım ve satış operasyonuna yaygınlaştırmak
 • Müşteri taleplerini doğru analiz etmek
 • Doğru zamanda, doğru kanaldan isteklere yanıt vermek
 • Tutarlı bir müşteri deneyimi sunmak
 • Şikayet oranını minimuma indirip memnuniyet oranını maksimuma taşımak
 • Alışveriş deneyimini kusursuz kılıp, entegre ve tutarlı olmasını sağlamak
 • Promosyon yönetimi ve kupon kullanımını etkin kılmak
 • Geliştirilmiş teslimat performansını artırmak

Çözümler

 • SAP Hybris E-ticaret Platformu 6.5 (SAP Hybris Commerce Platform)
 
Gıda perakendeciliğinde gelenekselden dijitale geçiş…

Hızla gelişen ve büyüyen e-ticaret dünyasında yer almak ve müşterilerine dünya standartlarında hizmet sunmak amacıyla dijital dönüşüm!

 

Dijitallesme ve Endüstri 4.0 çagıyla birlikte gelecekte başarılı olmak için yatırımlarını bugünden gerçekleştiren öncü sirketler arasında yer alan MOPAş, SAP Hybris çözümü ile dijital dönüşümde önemli adımlar attı; bunu da insanı ve insani değerleri temel alarak mutlu müşteriler kazanma hedefi üzerine kurguladı. 1996 yılında, Moda’daki ilk MOPAŞ mağazasını açarak bugünün MOPAŞ süpermarket zincirlerinin ilk adımını atan firma, bugün Türkiye genelinde 105 mağaza, 3 bin çalısan ve 22 yıllık deneyimiyle Istanbul ve Kocaeli’nin önde gelen perakende zincirlerinden biri olmanın gururunu yaşıyor. MOPAŞ “Gelenekselden Dijitale: E-ticaret” konseptiyle çıktığı dijital dönüşüm yolculuğunu; 6 ayı planlama, 8 ayı da gelistirme olmak üzere toplam 14 ayda hayata geçirdi. Bu adım, dijitalleşme yolculuğunda bir teknoloji iş ortağı ile gerçekleştirilen ilk e-ticaret projesi olarak da ayrıca bir dönüm noktası oldu.

NTT DATA Business Solutions Türkiye’nin bünyesinde sadece SAP Hybris projelerine atanmış 50 kişilik bir ekibin verdiği güvenle, proje planlama süreci 4 aşamada ele alındı; Teknolojik Analiz, Planlama, Inşa Etme ve son olarak da Canlıya Geçis. Her bir süreç kendi içerisinde farklı analiz ve kontrollerden geçerek, canlı geçis öncesinde risk minize edilmis oldu. SAP Hybris ecommerce çözümü sayesinde MOPAS, hızla gelisen ve büyüyen e-ticaret dünyasında yer almak, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret gıda platformlarından biri olmak ve pazardaki konumunu güçlendirmeyi hedefledi. SAP Hybris’in esnek ve geliştirilebilir yapısıyla birlikte kuruma özel yapılan çalışmalarla, e-ticaret sitesinin verimliliği, dönüşüm oranı ve performansının artırılması hedeflendi. Müşteri taleplerini doğru analiz etmek, isteklere doğru zamanda doğru kanaldan yanıt verebilmek, hem online hem de mağazada tutarlı bir müşteri deneyimi sunabilmek, birincil hedefler arasında yer alıyordu.

MOPAŞ, dünyadaki e-ticaret rüzgarını dijital dönüşümle yakalayacak!

Perakende sektörü gibi hem dinamik hem de yeniliğe çok açık olan bir sektörün kalbinde yer alan MOPAŞ’ın dijitallesme vizyonunun altında; degişen ihtiyaç ve talepleri öngörerek hazırlıklı olmak, müşteriyle direkt temas halinde olan gıda perakendeciliğinde, dijitalleşen tüketicilerin yeni satın alma davranışlarını belirleyen, gerçek zamanlı ve çok kanallı alışveriş deneyimini ön plana çıkarmak vardı. NTT DATA Business Solutions Türkiye’nin global uzmanlıgı ve sektörel bilgi birikimi bu sürecin daha kolay ve hızlı geçmesindeki en büyük etkenlerden biri oldu. Sadelik, çeviklik ve başarısı kanıtlanmış metodolojiler üzerinden yürütülen proje kapsamında 20 farklı promosyonel sistem altyapısı oluşturuldu. Müşteri deneyiminin mükemmeleştirilmesinin yanı sıra sevkiyat, teslimat ve planlama gibi süreçler de SAP sistemine entegre edildi.

Bu projenin MOPAŞ’ın dijitalleşmesinde oynadığı diğer kritik rol ise toplama/teslimat süreçleriyle aktive olan e-dönüşüm süreçleri gösterilebilir. SAP Hybris ile birlikte entegre çalısan MOPAŞ toplama/teslimat uygulaması sayesinde, online siparişlerde, kapıda teslimat tamamlanır tamamlanmaz, sipariş ERP’ye aktarılarak E-arşiv sürecini başlatıyor. Türkiye’de nadir uygulanan bu entegrasyon, finansal süreçlerin dijitalleşmesi açısından büyük önem taşıyor.

SAP Hybris E-Ticaret Platformu’nun uygun lisanslama ve finans yapısıyla, e-ticaret müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyor, dijital perakendecilikte ihtiyaç duyduğumuz tüm e-ticaret fonksiyonlarına yanıt alabiliyoruz. Üretkenliğe daha fazla odaklanıp ek kapasite ihtiyacımız olduğunda anında yanıt alabilme gibi ayrıcalıklara sahip oluyoruz.

Mahmut Ülkü
MOPAS, Chief Information Officer

 

Hasonló hozzászólás

Az NTT DATA Business Solutions-ről

25
ország
30
év tapasztalata
6000
ügyfél világszerte