Iparág: Manufacturing, Wood, Furniture and Paper
Kategória:

Bakioğlu Holding

Sürekli yatırım ve gelişimle, tüm faaliyet alanlarında "en iyiye" ulaşarak ülkemize değer katan ve bu başarıyı küresel rekabette Türk Ambalaj Sektörü’ne kazandırmayı hedefleyen bir kurum olarak NTT DATA Business Solutions Türkiye danışmanlığında hayata geçirdiğimiz SAP dijital dönüşüm projemiz, gelecek hedeflerimiz için önemli bir adım oldu. Bizim için son derece önemli olan bu yolculuğa Türkiye’nin en büyük SAP danışmanlık firmalarından NTT DATA Business Solutions Türkiye ile birlikte çıktığımız için çok mutluyuz. İnovasyondan ilham alan bir kurum olarak dönüşüm yolculuğumuzun ve iş birliğimizin keyifle devam edeceğine inanıyoruz.

Fatih GÜLLÜKAYA, Bakioğlu Holding Kurumsal Kaynak ve Çözüm Ortakları Yönetişim Direktörü

Bakioğlu Holding, Bak Ambalaj, Polibak, Bak Gravür ve Bareks gibi önemli kuruluşlarının parçası olduğu Esnek Ambalaj Sektörünün yanı sıra; VIP taşımacılık, bilişim, inşaat, sigortacılık ve gıda sektörlerinde de faaliyet gösteriyor.

Kihívások és előnyök

Zorluklar

 • Manuel yürütülen süreçlerin entegre olmaması
 • Yavaş işleyen süreçlerin operasyonal faaliyetlerin verimliliğini düşürmesi
 • Karar verme süreçlerinde daha güvenilir verilere duyulan ihtiyaç
 • İnsan kaynaklı hatalardan oluşan yüksek eforlar

Faydalar

 • Tüm sistemler standardize bir şekilde entegre edildi.
 • Kullanıcı dostu ara yüzler sayesinde çalışanların hızlı adaptasyonu sağlandı.
 • Finansal verilerde daha yüksek kalite sağlanmış oldu. Raporlama faaliyetlerinde zaman ve efor azaltıldı.
 • Tutarlı ve doğru bir veri akışı ile birlikte karar verme süreçlerinde büyük oranda iyileştirme sağlandı.
 • SAP BPC’de endeks ve kur duyarlılık senaryoları ile hızlı bir şekilde finansal tabloların Fiili-Bütçe karşılaştırmalı çıktılarına ulaşıldı.

Çözüm

 • SAP S/4HANA
 • SAP SuccessFactors
 • SAP BPC
 • SAP Analytics Cloud for Planning
 
Bakioğlu Holding Başarı Öyküsü

Ambalaj Sektörünün Öncülerinden Bakioğlu Holding’in SAP Çözümleri ile Uçtan Uca Dijital Dönüşüm Hikayesini Okuyun

Şimdi İndir

Uluslararası Rekabet için Dijital Dönüsüm

Temeli 1973 yılına dayanan Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri, Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketi ve ilk 1000 ihracatçı kuruluşu arasında yer almaktadır. Sürekli yatırım ve gelişim düsturuyla içinde Bak Ambalaj, Polibak, Bak Gravür ve Bareks gibi önemli kuruluşlarının parçası olduğu Esnek Ambalaj Sektörünün yanı sıra; VIP taşımacılık, bilişim, inşaat, sigortacılık ve gıda sektörlerinde de faaliyet gösteren Bakioğlu Holding; başarısını, sürekli yatırım ve gelişim anlayışıyla, küresel rekabette de kanıtlamayı hedeflemektedir. 2020 yılı içerisinde Türkiye’de AR-GE’ye en çok yatırım yapan ilk 500 şirket içerisinde yer alan Bakioğlu Holding bugün 1.800’ün üzerindeki çalışan gücüyle ulusal sermayeli bir grup olarak faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir. Geniş üretim portföyü sayesinde Batı Avrupa ülkelerine hatırı sayılır bir oranda ihracat yapan Bakioğlu Holding, istikrarlı büyümesi ve rekabet avantajı için üretim süreçleri, lojistik süreçleri, finansal süreçleri, insan kaynakları süreçleri ve raporlama yetkinlikleri için NTT DATA Business Solutions danışmanlığında uçtan uca dijital dönüşüm projesini hayata geçirdi.

Anlık Veriler Üzerinden Daha Güvenilir Finansal Raporlamalar

Dijital dönüşüm projesi kapsamında aşamalı olarak canlı sisteme geçirilen SAP S/4HANA, SAP SuccessFactors ve SAP BPC çözümleriyle holdinge bağlı grup şirketlerindeki ortak iş süreçleri belirlenerek, tüm süreçlerin tek merkezden yönetilmesi sağlanmıştır. Bir yıl gibi kısa sürede canlı kullanımına alınan SAP S/4HANA projesi planlanırken; operasyonel süreçlerde standardizasyon ile daha hızlı aksiyon alınmasının sağlanması, anlık doğru veriler üzerinden daha güvenilir finansal raporlamaların elde edilmesi hedeflendi. SAP üzerinde kurgulanan tüm sistem şirkete özgü süreçlerde Bakioğlu Holding’in bilgi birikimi üzerinden  özelleştirilerek ERP üzerine taşındı ve geliştirildi. ASAP metodolojisiyle yürütülen proje sonucunda; Bakioğlu Holding Ambalaj Grup Şirketleri’ndeki iş süreçleri standartlaştırılarak, entegre hale getirildi. Standart Ana Veri ve Raporlama paket ihtiyaçları ile Holding tarafından süreçlerin yönetimi sağlandı. Yapılan entegrasyonlar sayesinde departmanlar arası iş birliği sağlandı. Gerçek zamanlı, hızlı temin edilen raporlamalar ile analiz yeteneği geliştirilerek maliyetler azaltıldı. SAP S/4HANA ve SAP SuccessFactors çözümlerinin kullanıcı tarafında kolay ara yüz ekranları, entegrasyon kabiliyetleri, global arenada geçerli olmaları ve esnek yapıları sayesinde kuruma özel şekilde kurgulanabiliyor olmaları, bu denli kapsamlı bir dönüşüm süreci için tercih sebeplerinden oldu.

Standardize Edilmiş ve Entegre İnsan Kaynakları Süreçleri

SAP SuccessFactors çözümü sayesinde, Bakioğlu Holding İnsan Kaynakları yöneticileri ve çalışanlar için entegre, ortak yönetilebilen ve standardize bir yapı oturtuldu. Holding bünyesinde toplam 500 SuccessFactors kullanıcı sayısıyla İK departmanı ve diğer çalışanlar, self-servis ve veriye dayalı yönetimi esas alan ortak bir kültürü benimsedi. Dönüşüm öncesinde manuel olarak excel tablolar aracılığıyla yürütülen süreçler tamamen standardize edilerek verimliliğin ve IT maliyetlerinin düşmesi sağlandı.

Bakioğlu Holding Kurumsal Kaynak ve Çözüm Ortakları Yönetişim Direktörü, Fatih GÜLLÜKAYA; “Sürekli yatırım ve gelişimle, tüm faaliyet alanlarında ‘en iyiye’ ulaşarak ülkemize değer katan ve bu başarıyı küresel rekabette Türk Ambalaj Sektörü’ne kazandırmayı hedefleyen bir kurum olarak NTT DATA Business Solutions danışmanlığında hayata geçirdiğimiz SAP dijital dönüşüm projemiz gelecek hedeflerimiz için önemli bir adım oldu. Bizim içni bu denli büyük öneme sahip bu yolculuğa Türkiye’nin en büyük SAP danışmanlık firmalarından NTT DATA Business Solutions ile birlikte çıktığımız için çok mutluyuz. İnovasyondan ilham alan bir kurum olarak dönüşüm yolculuğumuzun ve iş birliğimizin keyifle devam
edeceğine inanıyoruz.” dedi.

NTT DATA Business Türkiye CEO’su Bahri Danış; “Dijital dönüşüme öncülük eden kurumlardan biri olarak; inovasyonun dönüştürme gücüne defalarca yakından şahitlik ettik ve etmeye devam ediyoruz. Türkiye ambalaj sektöründe önemli bir yere sahip olan Bakioğlu Holding’in dönüşüm projesinin ülkemiz için önemli bir mihenk taşı olacağına ve yeni yatırımların şekillenmesinde ilham teşkil edeceğine inanıyoruz. Bu anlamda kendilerine sağladığımız kazanımlardan dolayı çok mutluyuz.” dedi.

Hasonló hozzászólás

Az NTT DATA Business Solutions-ről

25
ország
30
év tapasztalata
6000
ügyfél világszerte