Industry: Automotive, Manufacturing
Category: Business Analytics, Enterprise Resource Planning (ERP), SAP Business Warehouse, SAP BusinessObjects, SAP SuccessFactors, Supplier Relationship Management, Tableau

Mercedes-Benz Otomotiv

SuccessStoryBanner-mercedes

Neden NTT DATA Business Solutions Türkiye?

 • Üst düzey yetkinliklere sahip bir ekip
 • Esnek çalışma yapısı
 • Ölçülebilir iş modeli
 • Güvenilir bir iş ortağı
 • Sahadaki global referansları

Mercedes-Benz Otomotiv’in ana şirketi Daimler AG, 2013 yılında küresel IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlandırmasının ardından Hindistan’a paralel olarak Küresel IT Çözümleri Merkezlerini açtı. NTT Data Business Solutions Türkiye gibi güçlü iş ortaklarımızla Daimler AG bünyesinde Türkiye’den 7/24 hizmet sunuyoruz.

Özlem Vidin Engindeniz Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Üyesi, Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü

Mercedes-Benz Otomotiv’in ana şirketi Daimler AG, yılda ortalama dünya genelinde 27 farklı sistem ve 40’tan fazla projenin hayata geçtiği merkezde, NTT DATA Business Solutions Türkiye’nin desteğiyle çözüm ortaklığının yanı sıra 7/24 destek modeliyle de 40 binden fazla kullanıcıya çözüm sunuyor.

Hedefler ve Avantajlar

Hedefler

 • Merkezi kontrol sağlamak
 • Operasyon esnekliğinin artırmak
 • Küresel bazda IT hizmetlerinin konsolidasyonu sağlamak
 • SAP Hizmetlerinin yüksek kalite ve verimlilikte oluşturmak

Avantajlar

 • Müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlama esnekliği
 • Farklı coğrafyalarda aynı kalitede ve hızda hizmet
 • 30’dan fazla ülkede tek bir süreç
 • Güncel veri tabanı ve bilgi merkezi

Çözümler

 • SAP ERP, SRM, SuccessFactors IBP
 • SAP Teknolojileri (Basis, PO, GRC, IDM, ABAP, Fiori)
 • Analitik – SAP (BW,BO,SAC) – Non SAP (PowerBI,Tableau)
 • SAP Advanced Planning and Optimisation (APO)
 • SAP Dealer Business Management
 
Mercedes-Benz Otomotiv - Başarı Hikayesi

Mercedes-Benz Otomotiv, NTT Data Business Solutions’ın sağladığı ERP, SRM, SuccessFactors, Business Warehouse, Business Objects, SAC gibi çözümlerle müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlama esneklği kazanarak 30’dan fazla ülkede tek bir süreçle işlerini sürdürmeye başladı.

Şimdi İndir

Dijital.iz - Mercedes-Benz Türk
Watch on

Dijital dönüşümde öncü adımlar

Dijital dönüşümde öncü adımlar Mercedes-Benz Otomotiv’in ana şirketi Daimler AG, yılda ortalama dünya genelinde 27 farklı sistem ve 40’tan fazla projenin hayata geçtiği merkezde, NTT DATA Business Solutions Türkiye’nin desteğiyle çözüm ortaklığının yanı sıra 7/24 destek modeliyle de 40 binden fazla kullanıcıya çözüm sunuyor. Ayrıca Enterprise Services yazılımları ve uygulamalarının yaygınlaştırılmasında önemli bir oyuncu haline gelen merkez, bugün 30’dan fazla ülkedeki dijital dönüşüm çalışmalarını Türkiye’den kolaylıkla yönetebiliyor.

Dünyada yeni bir kriter

Türkiye ve dünya ekonomisinde önemli pay sahibi olan otomotiv sektörünün devleri arasında yer alan Mercedes-Benz Otomotiv, 2013 yılında NTT DATA Business Solutions Türkiye’nin desteğiyle bünyesinde kurduğu Küresel IT Çözümleri Merkezi’nde dünyaya örnek bir model yarattı. Hindistan ve ABD’ye paralel olarak hizmet veren merkez, Daimler’in bulunduğu birçok ülkeye Türkiye’den IT çözümleri ihraç ediyor. Enterprise servisleri süreçlerinde NTT DATA Business Solutions’ın sistem desteği ve geliştirmesi ile sıfırdan sistem altyapısının tasarım ve bakım hizmetinin yanı sıra uygulama ve geliştirme alanındaki danışmanlığından faydalanan Daimler, bu sayede SAP kullanıcılarının ayda ortalama 3 binin üzerindeki
hata bildirimini çözerken, uzaktan destek veren ekiple ayda yaklaşık 500 ticket’ı çözüme kavuşturuyor.

Tüm SAP ve birçok iş analizi ile iş zekası çözümü projesinin de içinde yer alan Küresel IT Çözümleri Merkezi, enterprise services ve technology & business services çözümlerle Daimler’in C-Connected, A-Autonomous, S-Shared ve E-Electric ilkelerini kapsayan CASE uygulaması için seçtiği stratejide önemli bir rol oynuyor; yaygınlaştırma (rollout) alanında da faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda SAP bileşenleri için sağlanan hizmet, SAP dışı teknolojilere de taşınarak, J2EE ve .NET mimarisinde uygulama geliştiren ve yöneten ekiplerin gelişimi sağlandı. NTT DATA Business Solutions, .NET ve J2EE mimarisinde de nitelikli kaynaklarla Daimler Mobility Hub bünyesinde hizmet veriyor.

Otomotivden teknoloji şirketine…

NTT DATA Business Solutions Türkiye ile birlikte dünyanın referans aldığı projelere imza attıklarını vurgulayan Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Üyesi, Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Direktörü Özlem Vidin Engindeniz, “NTT DATA Business Solutions Türkiye’nin destekleri ve güçlü iş ortaklığı ile eşlik ettiği İstanbul’daki merkezimizde, 400’ün üzerinde kişi sayımızla hem çözüm ortaklığı yapıyor hem de 7/24 destek modelimizle 40 binden fazla kullanıcıya çözüm sunuyoruz. Üretim ve lojistik lokasyonlarımızın tüm yazılım altyapısında da NTT DATA Business Solutions desteğiyle yazılım geliştirmeden proje yönetimine kadar SAP teknolojisiyle ilgili tüm aşamaları gerçekleştirecek yetkinliğe sahibiz.

Geliştirme yaparken teknoloji kadar iş modelini ya da vakasını (business case) oluşturmaya da önem veriyoruz. Öyle ki, bir şirkette ERP gibi sistemlerle güçlü bir zemin oluşturulmamışsa, bunun üzerine kurulan mobil uygulamalar başarılı olmuyor ve çöküyor. Bizlerin yapmaya çalıştığı, düzgün bir tabanın üzerine o mobil uygulamaları oturtmak. Bu süreçte SAP S/4HANA, bulut çözümleri ve insan kaynaklarında SAP SuccessFactors ile de bünyemizdeki iş alanlarını sistematize etme yoluna gittik. Hedefimiz, otomotiv şirketlerinin, otomotiv işi yapan teknoloji şirketlerine dönüştüğü bir dünyada ihtiyaçlarımızı, kendi avantajlı pozisyonlarımızı oluşturarak karşılamak” dedi.

NTT DATA Business Solutions Türkiye & MENA CEO’su Dr. Abdülbahri Danış proje hakkında, “NTT DATA Business Solutions olarak sağladığımız destekle Mercedes-Benz Otomotiv bünyesinde Türkiye’den dünyaya dijital dönüşüm ihracatı yapan Küresel IT Çözümleri Merkezi, Türkiye’nin dünyada bilgi teknolojileri alanındaki üslerden biri haline geldi. Bu noktada dijital dönüşüm yolculuğuna eşlik etmekten ve birlikte dünyaya örnek olan projelere imza atmaktan gurur duyduğumuz Daimler; dijital dönüşüme öncülük etmeye devam edecek.” yorumunda bulundu.

Benzer Başarı Hikayeleri

About NTT DATA Business Solutions

25
countries
30
years of experience
6000
customers worldwide