Industry: Chemicals, Manufacturing
Category: Cloud, Document Handling, SAP EWM, SAP S/4HANA

CIECH S.A., Warszawa, Polska

Dlaczego NTT DATA Business Solutions:

 • Bogate doświadczenie w sektorze produkcji
 • Lider wdrożeniowy systemów S/4HANA w Polsce
 • Ekspercki zespół konsultantów SAP
 • Otwarte i zaangażowane podejście do współpracy

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna, z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Swoje produkty eksportuje na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi, co sprawia, że Grupa CIECH jest jednym z największych polskich eksporterów, a jej działalność jest ważnym elementem wielu gałęzi globalnej gospodarki, w tym: budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego i branży farmaceutycznej.

Challenges and Benefits

Wyzwania

 • Wdrożenie od podstaw środowiska opartego na SAP S/4HANA
 • Zapewnienie automatyki magazynowej na najwyższym poziomie
 • Połączenie podejścia SAP Best Practice, roll-out i greenfield
 • Realizacja projektu w ścisłych ramach czasowych i w czasie pandemii COVID-19

Korzyści

 • Uruchomienie potencjału produkcyjnego warzelni – docelowo 450 tys. ton soli rocznie
 • Pełna automatyzacja procesów produkcyjnych, magazynowych i transportowych
 • Uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów
 • Bezpieczeństwo, dostępność i ciągłość działania systemów zapewniona w data center NTT DATA Business Solutions

Rozwiązania

 • SAP S/4HANA 1909
 • SAP EWM
 • it.handling suite (it.capture, it.approval)
 • Integracja systemów SAP z zewnętrznymi systemami
 • Private Cloud for SAP S/4HANA w Data Center NTT DATA Business Solutions
Customer Reference
CIECH S.A., Warszawa, Polska

SAP S/4HANA wspiera produkcję w najnowocześniejszej fabryce soli w Europie należącej do Grupy CIECH S.A.

Pobierz całą historię sukcesu

SAP S/4HANA wspiera produkcję w najnowocześniejszej fabryce soli w Europie należącej do Grupy CIECH S.A.

Rozwój biznesu wspierany przez rozwiązania SAP

Grupa CIECH to największy producent sody w Europie Środkowo-Wschodniej, największy producent soli warzonej i środków ochrony roślin w Polsce, a także główny dostawca soli kwasu krzemowego w Europie. Od 2021 roku w Grupie CIECH funkcjonuje nowa warzelnia soli. Prace w niemieckim Stassfurcie rozpoczęły się w 2019 roku. W połowie 2020 roku przystąpiono do prac mających na celu zapewnienie infrastruktury IT i środowiska aplikacyjnego, których start produkcyjny zaplanowano na 1 kwietnia 2021 roku.

Środowisko IT budowane od podstaw

W obszarze aplikacyjnym zdecydowano się na SAP S/4HANA, uzupełniony systemami zarządzania transportem, rozwiązaniami wagowymi i magazynowymi oraz oprogramowaniem wspierającym zarządzanie zasobami ludzkimi. Sam zakres wdrożenia systemu SAP S/4HANA obejmował niemalże wszystkie dostępne moduły systemu, rozszerzone w toku prac m.in. o mechanizmy SAP MFS oraz autorskie rozwiązania NTT DATA Business Solutions. „Szczególną uwagę zwróciliśmy na charakterystyczne dla nas obszary, jak automatyka magazynowa, obsługa procesów rozliczeniowych czy elektroniczny obieg dokumentów. Zależało nam na bardzo mocnej integracji środowiska, które połączy różne elementy związane z naszą specyficzną produkcją, obsługą systemów wagowych i transportem” – mówi Maciej Jakubowski. W obszarze utrzymania za priorytety uznano wysoką dostępność oraz zminimalizowanie opóźnień w transmisji, zapewniające funkcjonowanie środowiska ERP w ścisłej integracji z systemami automatyki przemysłowej i rozwiązaniami wspierającymi magazyn wysokiego składowania.

Gwarancja kompetencji i zaangażowania

Jednym z najważniejszych czynników warunkujących przeprowadzenie złożonego projektu w relatywnie krótkim czasie było znalezienie właściwego partnera wdrożeniowego. Liczyły się kompetencje, doświadczenie, zaplecze technologiczne i organizacyjne oraz podejście gwarantujące maksymalne zaangażowanie. Po analizie zadecydowano o powierzeniu odpowiedzialności za realizację wdrożenia, a także zapewnienie i utrzymanie niezbędnej infrastruktury, zespołowi firmy NTT DATA Business Solutions.

Dedykowane usługi managed cloud

Na potrzeby środowiska aplikacyjnego wykorzystano usługi managed cloud services świadczone z data center NTT DATA Business Solutions, które tworzyły zaplecze dla prac rozwojowych i testowych. W późniejszym etapie wykorzystanie usług wyspecjalizowanych pod kątem środowisk SAP pozwoliło na bezproblemową konwersję środowiska rozwojowego w produkcyjne. Zapewniona przez NTT Data Business Solutions infrastruktura jest dziś w pełni wykorzystywana produkcyjnie na potrzeby zakładu produkcyjnego w Stassfurcie, a także pod kątem realizacji innych projektów na rzecz pozostałych spółek z Grupy CIECH.

Doświadczenie i najlepsze praktyki

W obszarze funkcjonalnym zdecydowano się na selektywne wykorzystanie rozwiązań zaszytych w środowisku SAP (SAP Best Practises), praktyk wypracowanych w Grupie CIECH oraz umiejętne ich połączenie z wiedzą branżową zespołu NTT Data Business Solutions. Wszystko przy zachowaniu zgodności ze specyfiką wymagań obowiązujących na rynku niemieckim. Mimo złożoności projektu, skomplikowanego i dynamicznego harmonogramu, środowisko było gotowe do działania w założonym terminie. „Był to bardzo dynamiczny i żywy projekt, ale też świetne doświadczenie, które pokazało, że wspólnie z partnerami zbudowaliśmy dobry zespół, który nie bał się wyzwań” – podsumowuje Maciej Jakubowski.

O opisanym projekcie pisze też portal ITwiz: https://nttd.link/it-wiz-case-study-ciech

Similar posts

About NTT DATA Business Solutions

25
countries
30
years of experience
6000
customers worldwide