Iparág: Metal and Synthetic Materials Processing
Kategória: Enterprise Resource Planning (ERP)

Polmor

Kupując wstępnie skonfigurowany system liczyliśmy na przejęcie najlepszych rozwiązań już stosowanych w firmach produkcyjnych. Przecież proces fakturowania zasadniczo nie różni się w naszej firmie od innych na świecie... Współpracę z itelligence* oceniamy pozytywnie. Niezmiernie ważne są kompetencje kluczowych konsultantów ze strony firmy. To głównie dzięki nim mieliśmy zapewnioną ciągłość i pewność kadr oraz wsparcie przez cały proces wdrożenia i bezpośrednio po nim.

Marcin Knop, Logistics Manager Polmor Sp. z o. o.

Firma specjalizuje się w produkcji wysoko złożonych wyrobów opartej na wykorzystaniu procesów cięcia, gięcia, otworowania, montażu oraz procesów specjalnych: spawania (firma posiada certyfikat zgodności z EN 15085-2 CL1, EN ISO 3834-2 oraz DIN 18800-7E wydany przez SLV Berlin Brandenburg, oraz certyfikat ISO 9001 – 2000) i malowania (mokre oraz proszkowe). Aktualnie Polmor zatrudnia około 330 pracowników, posiadających szeroką wiedzę umożliwiającą wdrażanie i stosowanie nowych technologii, materiałów oraz metod pracy.

 • Branża: produkcja konstrukcji oraz komponentów dla przemysłu kolejowego i maszynowego ze stali węglowej, nierdzewnej oraz aluminium.
 • Przykładowe produkty: pojazdy szynowe, urządzenia automatyczne
 • Przychody: około 96 mln zł w 2009 r
 • Zatrudnienie: ponad 300 osób
 • Centrala: Bytów

Wyzwania i korzyści

Obszary wdrożenia

 • rachunkowość finansowa (FI)
 • środki trwałe (FI-AA)
 • kontroling (CO)
 • gospodarka magazynowa (MM)
 • sprzedaż (SD)
 • planowanie produkcji (PP)

Najważniejsze korzyści

 • przygotowanie systemów IT organizacji na przyszły rozwój firmy
 • podniesienie bezpieczeństwa obszaru teleinformatyki
 • skoncentrowanie się na kluczowych obszarach działalności firmy
 • brak konieczności zakupu własnych serwerów, brak konieczności posiadania i utrzymywania licencji, administratorów itd.
 • wzrost wydajności i efektywności
 • wyeliminowanie ryzyk przestojów spowodowanych awariami IT
 • szybki dostęp do wysokiej klasy specjalistów oraz wiedzy technologicznej
 • zapewnienie nieprzerwanej dostępności do danych
Customer Reference
Polmor sp. z o.o.

Polmor postawił na sprawdzone rozwiązania SAP. Wdrożenie systemu SAP Business All-In-One. Usługi hostingu oraz Service Desk.

Pobierz całą historię sukcesu

Firma Polmor jest ważnym producentem konstrukcji oraz komponentów ze stali węglowej, nierdzewnej oraz aluminium dla przemysłu kolejowego i maszynowego. 90 proc. produkcji firmy z pomorskiego Bytowa stanowi eksport głównie do Niemiec, Belgii, Francji, a także Danii, Włoch, Holandii, Chin i Indii. Wśród klientów znajdują się najwięksi gracze rynku kolejowego m.in.: Siemens, Bombardier, Alstom. Dynamiczny rozwój firmy przyczynił się do otwarcia w 2009 roku zakładu produkcyjnego w Indiach. Wymagania stawiane firmie, technologiczne i jakościowe, są niezwykle wysokie. Dowodem ich spełnienia jest uzyskany certyfikat branży kolejowej IRIS, wymagający od certyfikowanych podmiotów szerokiej wiedzy oraz najwyższej jakości organizacji pracy.

 

Processes – Polmor

Rozwijająca się dynamicznie i nowocześnie zarządzana firma wymaga wsparcia systemami informatycznymi. Rosnący poziom skomplikowania produktów oraz wymogi klientów oczekujących skrócenia terminów dostaw spowodowały, iż prowadzenie firmy w dotychczas istniejącym systemie IT stało się bardzo trudne. „Uprzednio użytkowany system klasy ERP obudowany był szeregiem rozwiązań opartych na arkuszach Excela. Powody, dla których rozpoczęliśmy wybór nowego systemu to brak powiązania systemu planowania produkcji z dotychczas użytkowanym systemem ERP w firmie oraz duża możliwość popełnienia błędu w tak rozproszonym systemie plików XLS” – informuje Marcin Knop, Logistics Manager Polmor Sp. z o.o.

Usprawniona produkcja

Zarząd Polmoru oczekiwał przede wszystkim wdrożenia jednego, zarządzanego centralnie, systemu obsługującego firmę w jej kluczowych obszarach. Oczekiwano, że wprowadzenie danych w jednym miejscu będzie skutkowało możliwością wykorzystania ich w kolejnych krokach procesu. Liczono również na zmniejszenie ilości ręcznej pracy, jaką trzeba wykonać przy planowaniu produkcji wyrobów gotowych poprzez wyeliminowanie wzajemnie nakładających się działań. W Polmorze pojawili się konsultanci firmy NTT DATA Business Solutions, którzy rozpoczęli prace wdrożeniowe systemu SAP Business All-In-One.

Celem prac było usprawnienie procesu planowania produkcji, zoptymalizowanie stanów magazynowych, otrzymywanie bieżącej informacji na temat kosztów wytworzenia i na tej podstawie przygotowywanie wiarygodnych kalkulacji dla klientów” – wylicza Romuald Tybuszewski, Project Manager, NTT DATA Business Solutions.

Założeniem projektu było skorzystanie z „najlepszych praktyk”, czyli użycie gotowych scenariuszy biznesowych zawierających rozwiązania typowe dla branży, w tym przypadku produkcyjnej. Skorzystano z rozwiązania SAP Best Practices, które dostarcza przedefiniowany system, z gotowymi scenariuszami konfiguracyjnymi, które personalizuje się w celu spełnienia wymagań klienta. Celem takiego podejścia było obniżenie kosztów oraz skrócenie czasu wdrożenia. Ta koncepcja okazała się słusznym wyborem, ponieważ pozwoliła klientowi na skorzystanie z najlepszych sprawdzonych rozwiązań stosowanych w innych firmach. Konsultanci NTT DATA Business Solutions uzyskali możliwość pracy z klientem bezpośrednio na systemie, co znacznie ułatwiło komunikację, czyli rozumienie działania systemu, oraz w konsekwencji przełożyło się na dokładne precyzowanie oczekiwań klienta co do docelowego kształtu systemu.

Kupując wstępnie skonfigurowany system liczyliśmy na przejęcie najlepszych rozwiązań już stosowanych w firmach produkcyjnych. Przecież proces fakturowania zasadniczo nie różni się w naszej firmie od innych na świecie… Współpracę z NTT DATA Business Solutions oceniamy pozytywnie. Niezmiernie ważne są kompetencje kluczowych konsultantów ze strony firmy. To głównie dzięki nim mieliśmy zapewnioną ciągłość i pewność kadr oraz wsparcie przez cały proces wdrożenia i bezpośrednio po nim” – twierdzi Marcin Knop. Prace wdrożeniowe w Polmorze rozpoczęły się w lutym 2010 roku i zakończyły startem produkcyjnym systemu w styczniu 2012 roku. Projekt został podzielony na cztery fazy: „przygotowanie projektu”, „realizację”, „przygotowanie do startu”, „start produkcyjny i wsparcie”. Zakresem wdrożenia objęte zostały: Rachunkowość finansowa (FI), Środki trwałe (FI-AA), Kontroling (CO), Gospodarka magazynowa (MM), Sprzedaż (SD), Planowanie produkcji (PP). W systemie pracuje ponad 40 użytkowników.

Zdalne zarządzanie

Polmor zdecydował się także skorzystać z usług hostingu oraz Service Desk, czyli wsparcia konsultantów dla użytkowników, oferowanych przez NTT DATA Business Solutions. Zarząd firmy ocenił takie rozwiązanie, jako bezpieczniejsze i tańsze niż zakup własnej platformy sprzętowej i budowy kompetencji w zakresie administracji i utrzymania systemu SAP. „Sprawa wyboru hostingu jest dziecinnie prosta. Jesteśmy firmą produkcyjną, poza jedną osobą ds. informatyki nie mamy rozbudowanego działu IT. Chcemy w swoich codziennych działaniach skupić się przede wszystkim na naszym core biznesie, czyli na spawaniu konstrukcji stalowych wydzielając na zewnątrz wszystkie służby pomocnicze. Z oczywistych przyczyn, dla których podjęliśmy decyzję o pracy na zasadzie hostingu wymienić można: brak konieczności zakupu własnych serwerów, brak konieczności posiadania i utrzymywania licencji, administratorów itd.” – informuje Marcin Knop. Z powyższych powodów w Polmorze podjęto również decyzję o zakupie pakietów wsparcia po zakończeniu wdrożenia.

Korzyści

Jakie korzyści przyniosła Polmorowi współpraca z NTT DATA Business Solutions? Przykładowo możliwe stało się planowanie produkcji z podziałem na stanowiska pracy czy brygady. Terminy dostaw surowców zostały powiązane z konkretnym działaniem. Tymczasem w poprzednim rozwiązaniu terminy dostaw materiałów były stałe, niezależnie od kolejności wykonywania operacji, czyli zarówno blachę potrzebną na etapie przygotowania produkcji, jak i farbę niezbędną na koniec procesu do malowania, zamawiano na jeden termin! Drugi, drobniejszy przykład korzyści osiągniętych dzięki wdrożeniu SAP polega na tym, że pracownicy Polmoru prowadzą daty ważności dla materiałów tego wymagających, dzięki temu są w stanie np. wystąpić do dostawcy o przedłużenie terminu ważności materiału (ograniczamy straty i koszty utylizacji!). Stare rozwiązanie polegało na comiesięcznym wykonaniu inwentaryzacji w magazynie farb. Dziś ten proces dostępny jest automatycznie w kilka sekund. Start systemu nie oznacza końca współpracy Polmoru z NTT DATA Business Solutions. „Myślimy o wielu rozszerzeniach m.in: integracji z klientami poprzez rozwiązania EDI, integracji z dostawcami (portal dostawcy)” – zapowiada Marcin Knop.

Planujesz projekt SAP? Napisz do nas.

Similar posts

Az NTT DATA Business Solutions-ről

25
ország
30
év tapasztalata
6000
ügyfél világszerte