Iparág: Automotive
Kategória: SAP S/4HANA

Çetaş

Teknoloji ve inovasyon gibi trendlerle yakın temasta olan otomotiv sektörü, dijital dönüşümü büyük bir fırsat olarak görüyor. Biz de Çetaş olarak bu dönüşüme ‘Türkiye’nin en dijital otomotiv perakendecisi’ olma vizyonuyla ortak olduk. NTT DATA Türkiye gibi yetkin ve global bir iş ortağını yanımıza alarak hayata geçirmeyi hedeflediğimiz SAP S/4HANA Cloud projesiyle tüm iş modelimizi dijital platformlara taşımayı, bunu da bulut üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapmayı hedefliyoruz.

Mehmet Taşar Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Çetaş

Hedefler ve Faydalar

Hedefler

 • ERP altyapısının yenilenmesi, hızlı ve esnek bir alt yapı ihtiyacının olması
 • İş süreçlerinin uçtan uca dijitalleştirilmesi ve yalınlaştırılması
 • Tüm operasyonel süreçlerde entegrasyon sağlanması
 • Şirketin karar mekanizmasının iyileştirilmesi, verimlilik artışı sağlanması
 • Altyapı maliyetlerinin azaltılması

Faydalar

 • SAP S/4HANA Cloud projesiyle Çetaş tüm iş yapış şekillerini uçtan uca dijitalleştirildi.
 • SAP S/4HANA Cloud’un esnek yapısı sayesinde Çetaş’ın ileriye dönük yapacağı yeni yatırımlara destekleyici bir alt yapı hazırlandı.
 • Ağ alt yapısının hem genel merkez, hem de bağlı kuruluşlar da entegre bir şekilde işlemesi sağlandı.
 • Tüm önemli iş süreçleri için standardize edilen en iyi uygulama örnekleri ve kullanıcı dostu ara yüz ile daha hızlı karar mekanizması kuruldu.
 • Farklı üretici markalara ait dış sistemlerle birlikte SAP S/4HANA OP HR ve SAP SuccessFactors sistemleri SAP S/4HANA Cloud sistemi entegre edilerek uçtan uca süreçlerin SAP üzerinden takibi sağlandı.
 • Bulut tabanlı bir çözüm kullanılmasıyla, altyapı maliyetleri azaltıldı.

Çözüm

 • SAP S/4HANA Cloud

Neden NTT DATA Business Solutions Türkiye?

 • Entegrasyon süreçlerinde hızlı aksiyon
 • Geniş danışman ağı
 • Projenin başlangıcından bitimine kadar kalite güvencesi sunan bir organizasyon
 • Geniş ve derin teknik bilgi birikimi

Çetaş SAP S4/HANA Cloud Çözümü ile Türkiye’nin İlk Genel Bulut Tabanlı SAP ERP Projesini Gerçekleştirdi

Çetaş Hakkında

Çetaş, otomotiv perakendeciliğinde Türkiye’nin en geniş kapsamlı otomotiv marka bayiliklerini bünyesinde barındıran bir otomotiv grubudur. Bugün Çetaş, 50 yılı aşkın sürede elde ettiği otomotiv tecrübesini; Ford, Renault, Dacia, Opel, Citroen, Peugeot, Isuzu, Ford Trucks ve Toyota markalarının satış, servis, yedek parça ve ikinci el fonksiyonları ile temsil eden, Türkiye’nin bağımsız (otomotiv üreticisi veya distribütör tarafından sahip olunmayan) en büyük bayilik gruplarından biridir.

Çetaş Dijital Dönüşüm Yolculuğu

Ülkemizin en büyük otomotiv perakendecilerinden Çetaş, NTT DATA Türkiye’nin rehberliğinde bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk genel bulut ERP projesini hayata geçirdi. SAP’nin bulut tabanlı akıllı ERP çözümü olan SAP S/4HANA Cloud üzerinde sunulan bağlan-kullan yöntemiyle gerçekleştirilen proje, kolay bir uygulama yaklaşımıyla hayata geçirildi.

Yaklaşık 17 lokasyonda 750 çalışanı ve iş ortaklarıyla büyük bir hizmet ağına sahip olan Çetaş, bu proje ile temel tüm iş süreçlerini bağlan-kullan yöntemiyle tamamen bulut üzerinden yönetme ve sadeleştirme imkânı buldu. Ayrıca tüm sistemlerin SAP S/4HANA Cloud sistemine entegrasyonunun sağlanmasıyla tüm süreçler ortak bir yapıdan izlenilebilir hale getirildi.

Çetaş’ın Türkiye’deki en dijital otomobil perakendecisi olma vizyonundaki ilk adım olarak kabul edilen proje kapsamında; şirketin tüm iş süreçleri uçtan uca dijitalleştirdi. Aynı zamanda ileriye dönük yapacağı yatırımlara destekleyici bir alt yapı oluşturulması sağlanarak, operasyonel süreçlerde verimlilik artışı elde edildi.

Çetaş Otomotiv – NTT DATA Türkiye iş birliğiyle, dünyadaki en iyi uygulamaların tamamen bulut ortamında gerçekleştirildiği bu proje, Türkiye’deki ilk genel bulut ERP projesi olmanın yanı sıra, gelecekte hayata geçirilecek projeler için de bir öncü niteliği taşıyor.

Sektör: Otomotiv
Uzmanlık: Satış-Servis-Yedek Parça Yetkili Satıcısı ve Yetkili Servisi, Çetaş Sigorta, 2.El Araç Ekspertiz ve Alım-Satımı, Yetkili Servis, Otomotiv, Çetaş Otomotiv, Çetaş Holding, and Otomobil Bayi
Çalışan Sayısı: 1.001-5.000
Genel Merkez: İstanbul, Türkiye
Web Sitesi: https://www.cetas.com.tr/

Az NTT DATA Business Solutions-ről

25
ország
30
év tapasztalata
6000
ügyfél világszerte