Odvětví: Transportation and Logistics
Kategorie:

Grupa Raben

Dlaczego NTT DATA Business Solutions?

 • Dostawca usług IT z wieloletnim doświadczeniem
 • Wysokiej klasy zespół specjalistów
 • Partner IBM
 • Bardzo dobra znajomość procesów Grupy Raben

Po szczegółowych testach rozwiązań rożnych dostawców zaprojektowaliśmy architekturę IT, która nie tylko zapewnia większą wydajność i niezawodność, ale także uwzględnia dynamiczny rozwój firmy Raben przez kolejne lata. Wraz z zastosowaniem najnowszej infrastruktury sprzętowej przeprowadziliśmy projekt optymalizacji kosztów zakupu kluczowej dla Rabena technologii Oracle Enterprise.

Tomasz Piętak, Solution Architect, NTT DATA Business Solutions

Grupa Raben to operator logistyczny, który dostosowuje oferowane usługi do potrzeb klientów, zachowując jednocześnie wysoką jakość serwisu. O potencjale organizacji świadczą liczby: ponad 8000 doświadczonych pracowników, 800 000 metrów kwadratowych zróżnicowanej powierzchni magazynowej, kilkadziesiąt terminali w Europie, ok. 5500 nowoczesnych środków transportu do dyspozycji. Poszczególne spółki Grupy są liderami w swoich obszarach działania. Raben Polska realizuje usługi logistyki kontraktowej oraz zapewnia krajowy i międzynarodowy transport drogowy. Raben Transport oferuje przewozy ładunków całopojazdowych (FTL). Fresh Logistics to kompleksowa obsługa logistyczna produktów wymagających temperatury kontrolowanej (od +2°C do +6°C), z kolei Raben Sea & Air działa w obszarze spedycji morskiej i lotniczej.

 • Branża: logistyka, transport, spedycja
 • Marki: Raben, Fresh Logistics, Raben Sea & Air
 • Wielkość firmy: około 8000 pracowników
 • Główna siedziba: Gądki koło Poznania

Challenges and Benefits

Wyzwania

 • Wymiana infrastruktury platformy serwerowej uwzględniająca zmianę polityki licencyjnej Oracle (producenta baz danych)
 • Obniżenie kosztów
 • Migracja bez przestojów systemów IT

Najważniejsze korzyści

 • Optymalizacja TCO – serwery i licencje baz danych
 • Stworzenie infrastruktury przygotowanej na 5 lat rozwoju firmy
 • Wzrost wydajności i elastyczności
 • Najnowsze rozwiązania sprzętowe

Usługi

 • Private cloud for enterprise business
 • Monitoring systemów w modelu 24/7
 • Disaster Recovery
 • Odpowiedzialność za administrację systemami operacyjnymi oraz dostarczenie, utrzymanie i monitorowanie platformy obliczeniowej potrzebnej do funkcjonowania najbardziej newralgicznych aplikacji logistycznych
Customer Reference
Raben Management Services Sp. z o.o.

Raben dzięki współpracy z NTT DATA Business Solutions zyskał wydajną, stabilną i elastyczną platformę IT gwarantującą przyszły rozwój firmy.

Pobierz całą historię sukcesu

Grupa Raben od ponad 85 lat oferuje kompleksowe usługi logistyczne na europejskim rynku. Co dzień po drogach przemieszcza się około 8 tys. samochodów z dobrze rozpoznawalnym czerwonym logo. Transport towarów nadzoruje blisko 10 tys. pracowników. Klienci mogą korzystać z ponad 1,1 mln metrów kwadratowych zróżnicowanej powierzchni magazynowej. Raben jest organizacją innowacyjną wykorzystującą nowoczesne procedury i najnowsze technologie teleinformatyczne. Przy tej skali działania ręczne zarządzanie firmą logistyczną przerasta możliwości spedytorów i magazynierów. Niezbędne jest korzystanie ze wsparcia systemów IT, które stały się krwioobiegiem firmy. Bez nich działalność operacyjna nie byłaby możliwa. Innowacyjność Grupy Raben dobrze obrazuje podejście do obszaru IT. Zarząd postanowił skupić działania firmy na core businessie, czyli logistyce, powierzając infrastrukturę serwerową w opiekę profesjonalistom. W efekcie od 2013 r. firma NTT DATA Business Solutions przejęła całkowitą odpowiedzialność za administrację krytycznymi systemami. Także NTT DATA Business Solutions dostarcza, utrzymuje i monitoruje platformy obliczeniowe potrzebnej do funkcjonowania aplikacji logistycznych Grupy Raben.

– Po szczegółowych testach rozwiązań różnych dostawców zaprojektowaliśmy architekturę IT. Nowa architektura IT nie tylko zapewnia większą wydajność i niezawodność, ale także uwzględnia dynamiczny rozwój firmy Raben przez kolejne lata. Wraz z zastosowaniem najnowszej infrastruktury sprzętowej przeprowadziliśmy projekt optymalizacji kosztów zakupu kluczowej dla Rabena technologii Oracle Enterprise.

Tomasz Piętak, Solution Architect, NTT DATA Business Solutions

Optymalne rozwiązanie

Nowym wyzwaniem okazała się zmiana polityki licencjonowania przez producenta baz danych Oracle.

Impulsem dla nowego projektu stał się wymóg migracji baz danych z wersji Standard do Enterprise. Jednak postanowiliśmy zrealizować projekt kompleksowy, gdyż po kilku latach korzystania z platformy outsourcingowej nieuchronnie zbliżała się wymiana infrastruktury – zauważa Sławomir Pawlak, Dyrektor ds. Informatyki i Telekomunikacji w Grupie Raben.

Decyzja o przejściu na nową wersję bazy danych wiązała się z koniecznością zakupu nowych licencji, co oznaczało znaczne koszty.

W dotychczasowej wersji Standard opłacie licencyjnej podlegały całe procesory, w nowej należało wykupić licencję na każdy rdzeń procesora. To znacznie zwiększa koszty – wyjaśnia Tomasz Piętak, Solution Architect, NTT DATA Business Solutions.

Zakup licencji Enterprise dla posiadanej infrastruktury sprzętowej oznaczał wielokrotnie wyższe koszty w porównaniu do kosztów licencji Standard. Raben potrzebował wsparcia przy optymalizacji rozwiązania tak, aby zachować dotychczasową wydajność systemów IT i nie powiększać nadmiernie kosztów.

Naturalnym, pierwszym krokiem był kontakt z NTT DATA Business Solutions. Wieloletni, sprawdzony, godny zaufania partner, mający niezbędną wiedzę i profesjonalny zespół, wsparł nas w poszukiwaniu rozwiązań optymalizujących koszty – informuje Beata Woźniak, Kierownik Zespołu Infrastruktury w Grupie Raben.

Rozpoczęły się testy i symulacje na platformach różnych dostawców i w różnych konfiguracjach. Po kilku miesiącach wspólnej pracy ostateczny wybór padł na rozwiązanie wykorzystujące najbardziej wydajne procesory IBM Power8. Rozwiązanie na platformie IBM Power było ostatecznie kompromisem pomiędzy potrzebą kupna nowych licencji, kosztami migracji aplikacji na nową platformę i realnymi kosztami wsparcia.

– Doprowadziliśmy do znacznego ograniczenia wstępnych założeń projektu. W pierwszej fazie przyjęliśmy, że do utrzymania wydajności będzie wymagany zakup określonej liczby licencji Oracle Enterpise. Ostatecznie po przeprowadzeniu Proof of Concept, analizach i testowaniu rozwiązania na systemie produkcyjnym, zredukowaliśmy tę liczbę o 46% – informuje Tomasz Piętak.

Projekt optymalizacyjny przyniósł więc znaczącą redukcję wstępnie zakładanych kosztów.

Nowoczesna platforma

Równie ważnym efektem projektu była wymiana platformy sprzętowej działającej na potrzeby Grupy Raben. Nowe rozwiązanie zapewnia wyższą niż poprzednio wydajność i niezawodność. Zwiększyła się także elastyczność platformy sprzętowej. Miał na to wpływ wybór najnowszych serwerów, mocnych procesorów, a także nowoczesnych wysoko wydajnych macierzy w technologii All Flash.

Wykorzystujemy mniejszą liczbę procesorów, ale silniejszych, zasoby zostały zmniejszone, ale jedynie fizycznie. Cieszy, że moc procesorów Power8 nie okazała się współczynnikiem marketingowym, to dzięki niej do tej pory o 30 proc. zredukowaliśmy zasoby niezbędne do codziennej pracy. Co istotne, projekt był dla użytkowników transparentny, nie wpłynął na ciągłość działania systemów a użytkownicy nie zauważyli zmian – podsumowuje Beata Woźniak.

Planujesz projekt SAP? Napisz do nas! >>

Similar posts

O NTT DATA Business Solutions

25
země
30
roky zkušeností
6000
zákazníci po celém světě