Odvětví: Industrial Machinery and Components
Kategorie: Managed Cloud

Grupa Cantoni

Próbowałem kilka razy porównywać koszty zarządzania siecią w outsourcingu i przez własnych pracowników. Analizowałem, czy dla polepszenia finansów firmy nie byłoby korzystniej zrezygnować z zewnętrznych usług, ale za każdym razem wychodziło mi, że się nie opłaca. Same koszty zarządzania może udałoby się sprowadzić do porównywalnego poziomu, ale jakość i bezpieczeństwo usług zapewniane przez itelligence* są raczej niemożliwe do osiągnięcia bez poważnych nakładów finansowych.

Grzegorz Waligóra, Kierownik Działu Informatyki Fabryki Maszyn Elektrycznych INDUKTA SA, wchodzącej w skład grupy Cantoni

Grupa Cantoni jest wiodącym w Polsce producentem asynchronicznych silników elektrycznych oraz narzędzi skrawających do obróbki metali i drewna. W skład Grupy wchodzi dziewięć fabryk, oraz Spółka Cantoni Motor S.A. mająca doświadczenie w eksporcie. Grupa Cantoni to dostawca wysokiej jakości systemów napędowych, a równocześnie od ponad 30 lat wiodący producent narzędzi skrawających do obróbki metali i drewna w Polsce. Systematycznie wprowadza nowatorskie rozwiązania oparte na osiągnięciach światowej techniki, jak i doświadczeniu oraz wiedzy własnego Zespołu Badawczo – Rozwojowego. Poprzez ciągłe inwestowanie w linie produkcyjne oraz proces reengineeringu firm wchodzących w skład Grupy, zapewnia najwyższy poziom jakości dostępny na rynku.

 • Branża: producent silników elektrycznych i narzędzi
 • Przychody: około 360 mln zł w 2009 r
 • Zatrudnienie: około 2000
 • Siedziba: Bielsko-Biała

Wyzwania i korzyści

Najważniejsze korzyści

 • Redukcja kosztów poprzez wprowadzenie kompleksowego zarządzania siecią łączącą Spółki Grupy Cantoni
 • Zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności działalności
 • Odciążenie firmowego działu IT i skierowanie pracowników do innych zadań
 • Dostęp do wysokiej jakości usług świadczonych przez ekspertów NTT DATA Business Solutions
 • Bezpieczeństwo systemu i gwarancja najlepszej opieki technicznej
 • Możliwość szybkiego podejmowania działań, reagowania na zmiany rynku i potrzeby klientów
 • Zwiększenie konkurencyjności firmy przez umożliwienie bezpiecznej i efektywnej komunikacji

Obszary współpracy

 • Opracowanie koncepcji i wybudowanie sieci wykorzystującej różne odmiany transmisji danych, łączącej oferty różnych operatorów
 • Zarządzanie siecią łączącą oddziały działające w znacznych odległościach od siebie
 • Wdrożenie korporacyjnej poczty elektronicznej
 • Zapewnienie dostępu do internetu Grupie Cantoni
 • Nadzór nad usługami operatorów telekomunikacyjnych dostarczających łącza
 • Optymalizacja transmisji danych w sieci

W informatyce dziesięć lat to epoka. Zmieniają się technologie, pojawiają się nowe wyzwania. Jednak pewne rzeczy są niezmienne. NTT DATA Business Solutions stale oferuje usługi na najwyższym profesjonalnym poziomie. Grupa Cantoni jest ich odbiorcą od 1999 r. Od ponad 10 lat NTT DATA Business Solutions odpowiada za kompleksowe utrzymanie infrastruktury WAN całej grupy Cantoni. Tak wieloletnie kontrakty outsourcingowe na polskim rynku należą do rzadkości. Tegoroczne przedłużenie umowy na kolejne lata potwierdza poziom zadowolenia Grupy Cantoni z usług świadczonych przez NTT DATA Business Solutions.

„Sieć teleinformatyczna, łącząca należące do grupy Spółki, organizuje i katalizuje działania całej grupy. Wspólnie użytkowana sieć WAN daje każdej spółce te same możliwości wpływania na powodzenie rynkowe całej grupy oraz ugruntowuje jej rynkową pozycję. To oznacza sprawniejsze funkcjonowanie i silniejszą integrację całej firmy. Chociażby dlatego, że pojawił się wspólny adres pocztowy. Przed nawiązaniem współpracy z NTT DATA Business Solutions sieć zawodziła. Teraz jest to nie do pomyślenia. W przypadku awarii stosujemy ustaloną i znaną procedurę – jest jeden punkt kontaktu, więc odpowiedzialność za usunięcie przestoju przepływu danych jest z góry określona“ – przekonuje Grzegorz Waligóra, Kierownik Działu Informatyki Fabryki Maszyn Elektrycznych INDUKTA SA, wchodzącej w skład grupy Cantoni.

Grupa Cantoni

W skład Grupy Cantoni wchodzi dziewięć fabryk o sięgającej XIX wieku tradycji w produkcji silników elektrycznych, hamulców i narzędzi, oraz spółka Cantoni Motor S.A. mająca ponad 40-letnie doświadczenie w eksporcie silników. Besel, Celma, Indukta, Emit zajmują się produkcją silników elektrycznych, Ema-Elfa dostarcza hamulce do silników oraz produkuje aparaturę elektryczną mającą zastosowanie w wielu branżach. Firmy Fana, Formit i Narmod stanowią zaplecze narzędziowe dla zakładów silnikowych, jak również oferują szeroki zakres narzędzi, przyrządów i usług. Fenes produkuje narzędzia skrawające do obróbki metalu i drewna. Cantoni Motor z Bielska Białej koordynuje i zarządza siecią sprzedaży obejmującą 35 krajów. Do największych odbiorców silników elektrycznych należą: Włochy, Holandia, Niemcy, Szwecja, USA, Austria, Hiszpania, Tajlandia, Francja i Szwajcaria.

Wspólne więzy

Od ponad 10 lat NTT DATA Business Solutions i Grupa Cantoni realizują umowę na pełny outsourcing usług związanych z bezawaryjnym funkcjonowaniem sieci łączącej polskie lokalizacje producentów silników. Przed kilkunastoma laty fabryki wchodzące obecnie w skład grupy były pojedynczymi podmiotami. W konsekwencji przeprowadzonego procesu inwestycyjnego została utworzona Grupa Cantoni.

„Oddzielne fabryki miały zbudować wspólny organizm rynkowy, dlatego też na początku zapadła decyzja o stworzeniu sieci łączącej Spółki, umożliwiło to uruchamianie centralnych systemów informatycznych, dających możliwość szybkiej wymiany informacji i usprawnieniu współpracy pomiędzy spółkami całej grupy“ – informuje Grzegorz Waligóra. Eksperci z NTT DATA Business Solutions opracowali koncepcję, zaprojektowali i zbudowali sieć teleinformatyczną Grupy Cantoni, odpowiadają też za administrację. Na infrastrukturę składa się sieć i serwery pocztowe umieszczone w każdej z fabryk.

Grupa Cantoni WAN

Wdrożenia

Dodatkowo w data center NTT DATA Business Solutions działa dedykowany serwer zapewniający Grupie dostęp do internetu. „Zadania NTT DATA Business Solutions obejmowały budowę sieci WAN, scentralizowanie sieci LAN i WAN, zapewnienie dostępu do internetu, wdrożenie poczty elektronicznej. Dziś każda firma i tak ma własny dział IT, jednak odciążono je z zarządzania siecią. Głównym zadaniem komórek informatycznych jest zapewnienie bieżącej działalności. Mogą się na tym skoncentrować dzięki zewnętrznemu zarządzaniu siecią. NTT DATA Business Solutions zapewnia sprawną komunikację pomiędzy Spółkami, dostęp do internetu oraz spójność infrastruktury“ – zauważa Grzegorz Waligóra. Sieć teleinformatyczna, zarządzana przez ekspertów NTT DATA Business Solutions, zapewnia pracownikom Grupy Cantoni dostęp do poczty elektronicznej, a także umożliwia zdalną pracę z zagwarantowanym najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Drugą grupą użytkowników infrastruktury sieciowej są liczni zewnętrzni usługodawcy. Dzięki nadzorowi NTT DATA Business Solutions handlowcy Grupy Cantoni mają ze swoich laptopów np. stały dostęp do aktualnej oferty, a partnerzy mogą przeprowadzić np. upgrade systemów produkcyjnych w jednej z fabryk. Dodatkowo NTT DATA Business Solutions wdrożyło autorskie rozwiązanie wspierające sprzedaż.

Tanio i pewnie

Grupa Cantoni dzięki przekazaniu zarządzania siecią w ręce specjalistów z NTT DATA Business Solutions odniosła wiele korzyści. Przede wszystkim ważna jest komunikacja wewnątrz Grupy oraz obniżenie kosztów. „Próbowałem kilka razy porównywać koszty zarządzania siecią w outsourcingu i przez własnych pracowników. Analizowałem, czy dla polepszenia finansów firmy nie byłoby korzystniej zrezygnować z zewnętrznych usług, ale za każdym razem wychodziło mi, że się nie opłaca. Same koszty zarządzania może udałoby się sprowadzić do porównywalnego poziomu, ale jakość i bezpieczeństwo usług zapewniane przez NTT DATA Business Solutions są raczej niemożliwe do osiągnięcia bez poważnych nakładów finansowych“ – twierdzi Grzegorz Waligóra. Zarządzanie siecią musi odbywać się w oparciu o profesjonalne data center. Takie, jakim dysponuje NTT DATA Business Solutions. Firmy produkcyjne zazwyczaj nie budują centrów obliczeniowych. Oznaczałoby to olbrzymie koszty.

Nie mniej ważny jest także personel. „NTT DATA Business Solutions ma doświadczonych specjalistów z dobrą znajomością zagadnień wyniesioną z obsługi wielu kontraktów. Znamy się dobrze po latach współpracy. Nie ma problemów, ani obszarów wymagających poprawy. Wszystkie problemy rozwiązywane są natychmiast i profesjonalnie. Nie korzystając z tych fachowców i usług zewnętrznych należałoby w każdej fabryce zatrudnić minimum dwie osoby. Niestety nie pracowałyby one, tak jak outsourcer, 24 godziny na dobę“ – zauważa Grzegorz Waligóra.

Sprawdzony integrator

Po kilku latach, szczególnie w informatyce, pojawiają się większe potrzeby – chociażby zwiększenie przepustowości łączy i prędkości dostępu do internetu. Dlatego na początku 2010 r. Grupa Cantoni i NTT DATA Business Solutions podpisały nowy kontrakt. Zostały zmodernizowane urządzenia sieciowe. Dzięki nowoczesnym technologiom obniżono koszty utrzymania sieci łączącej fabryki. To dowód na profesjonalizm i przemyślane działania biznesowe NTT DATA Business Solutions. Firma jest pełnoprawnym integratorem świadczącym usługi, pozostając ważnym partnerem konsultingowym SAP. W wyniku wieloletniej działalności powstał silny zespół oferujący klientom wysoki poziom usług związanych z zarządzaniem sieciami teleinformatycznymi. To co różni NTT DATA Business Solutions od operatorów telekomunikacyjnych, czy dostawców internetu, to kompleksowe usługi, czyli integracja rozwiązań różnych podmiotów. Klient widzi efekt końcowy wielu działań. Płaci jeden rachunek zyskując pewność funkcjonowania i bezpieczeństwa. Nie musi poszukiwać firmy, do której należy się zgłosić w przypadku awarii. Jest to szczególnie ważne dla dużych, złożonych organizmów gospodarczych – jak Grupa Cantoni.

Planujesz projekt SAP? Napisz do nas.

Similar posts

O NTT DATA Business Solutions

25
země
30
roky zkušeností
6000
zákazníci po celém světě