Odvětví: Sports & Entertainment
Kategorie: Enterprise Resource Planning (ERP), SAP Business Planning and Consolidation (BPC), SAP Business Warehouse

Fenerbahçe Spor Kulübü

Fenerbahçe Spor Kulübü

Neden NTT DATA Business Solutions Türkiye?

 • Güçlü Referanslar
 • Tecrübeli Danışman Ekibi
 • Başarısı Kanıtlanmış Hizmetler

SAP® çözümleriyle, süreçlerimiz ve profesyonel oyuncularımızla ilgili önemli bilgilere anında erişebiliyoruz. Proje, kulübümüzün daha isabetli ve daha hızlı kararlar almasına olanak sağladı. İş dönüşümümüze doğru atılan hayati bir adımı temsil eden bu projede SAP ve kendilerine duyduğumuz güveni tamamıyla hak ettiler.

Ali Fatih Bayraktar BT ve İş Geliştirme Koordinatörü, Fenerbahçe Spor Kulübü

Fenerbahçe Spor Kulübü, İstanbul merkezli bir Türk spor kulübü olup bünyesinde turizmden eğitime, medyadan perakendeye kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 9 şirketi barındırmaktadır. Kulübün mevcut çalışan sayısı 1500 kişidir ve 2013 yılı cirosu ise 250 milyon Euro’yu bulmuştur. 1907 yılında futbol kulübü olarak kurulan kurum bugün basketball,voleyball, yüzme, atletik ve denizcilik dahil olmak üzere farklı spor branşlarında ileri düzeyde yarışmaktadır. Türkiye’de en çok taraftar sayısına sahip olan kulüplerden olan Fenerbahçe bugüne kadar hiçbir zaman küme düşmemiştir. Günümüzde, Süperlig, Türkiye Kupası ve UEFA Şampiyonlar Liginde rekabetçi konumunu korumaktadır.

Hedefler ve Avantajlar

Hedefler

 • Tüm finans, bütçe, insan kaynakları, satın alma, veri ambarı ve raporlama süreçlerinin anlık olarak izlenebileceği bir sistem ihtiyacını karşılamak
 • Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ve ona bağlı olan şirketlerin daha fazla kurumsallaşmasını sağlamak
 • Yönetim raporlarının hızlı ve doğru şekilde oluşturulması ve departmanlar arasında veri bütünlüğünü sağlamak
 • Kulüp ve 9 şirket için uçtan-uca entegrasyon ve sıkı finans kontrol sistemi kurmak
 • SAP ERP ve İş Analitikleri ile Fenerbahçe’nin iş dönüşümünü sağlamak

Avantajlar

 • Bütün Fenerbahçe işletmeleri ve spor kulübü, artık, ortak ve entegre bir platform kullanmaya başladı.
 • İş faaliyetleriyle ilgili daha sıkı mali kontrol ve şeffaflık sağlandı.
 • Nakit akışı gerçek zamanlı izlendi, daha hızlı yanıt süresi sağlandı.
 • Özelleştirilmiş kontrol paneli ile istenildiği an ve yerde anlamlı bilgilere ulaşıldı.
 • UEFA Finansal Fair Play düzenlemelerine tam uyum sağlandı.
 • Profesyonel futbolcuların 360° mali ve istatistik verileri izlenebilir hale geldi.
 • Pahalı BT altyapısı ve uzman BT personeli ihtiyacının ortadan kaldırılmasıyla maliyet avantajı sağlandı.
 • Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu düzenleyici çerçevesine tam uyum sağlandı.

Çözümler

 • SAP Enterprise Resource Planning
 • SAP Business Objects
 • SAP Business Intelligence
 • SAP Business Warehouse
 • SAP Business Planning and Consolidation

Fenerbahçe Spor Kulünü'nün SAP ERP ve İş Analitikleriyle Dönüşümü

Sporda, kazanmak için oynarsınız. Fenerbahçe, 107 yıllık geçmişinde pek çok kez kazandı. Adını toplam 1.134 kupa ve madalyaya yazdırdı, bu bir dünya rekoru. 2013’te, kulüp mali süreçlerinin de en üst ligde yer almasını istedi. Fenerbahçe sadece dokuz branştan (en iyi bilineni futbol olmak üzere) oluşan bir spor kulübü değil; aynı zamanda,
turizmden eğitime, medyadan perakendeye kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren dokuz şirkete sahip. Bugün, kulüp, Türk spor sektöründeki en gelişmiş SAP sisteminin ve 2014 SAP Kalite Ödüllerinde, Hızlı Kurulum kategorisinde, Türkiye’de Altın Ödül’ün, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde ise Bronz Ödül’ün sahibidir.

Merkezden yönetim

Fenerbahçe BT ve İş Geliştirme Koordinatörü Ali Fatih Bayraktar, “Tüm finans, bütçe, insan kaynakları, satın alma, veri ambarı ve raporlama süreçlerini anlık olarak izleyebileceğimiz, yönetim raporlarını hızlı ve doğru şekilde oluşturabileceğimiz ve departmanlar arasında veri bütünlüğünü sağlayabileceğimiz bir sisteme ihtiyaç duyuyorduk”
diyor. 2013’te Fenerbahçe, dünyanın en güçlü ve en değerli spor kulüplerinden birisi olmasını sağlayacak, kulübün ve bağlı şirketlerinin daha fazla kurumsallaştırılmasına odaklanan bir strateji oluşturdu.

Kulübün hisseleri Borsa İstanbul’da halka açık olarak işlem gördüğü için, Fenerbahçe, Türkiye sermaye piyasası kurulu tarafından sıkı bir denetime tabi tutuluyor. Entegre bir SAP sistemi, Fenerbahçe’ye, kulübü tek bir merkezden daha sıkı bir biçimde yönetme ve UEFA Finansal Play Düzenlemeleri ve Türkiye SPK düzenleyici çerçevesinde tek bir hamlede uyum sağlama olanağı sunduğu için; kulüp, tüm farklı raporlama, lojistik, İK ve satın alma finansal sistemlerini tek bir entegre platforma taşıyarak standartlaştırma kararını aldı. Fenerbahçe, iş ihtiyaçlarını karşılamak için SAP’yi uygulama kararını aldı ve danışmanlık, proje planlama ve uygulama için NTT DATA Business Solutions’i seçti. “İş ortağımızı seçerken, öncelikle NTT DATA Business Solutions’in güçlü referanslarını, deneyimli danışmanlarını ve hizmet etiğini dikkate aldık.”

SAP ERP ve İş Analitikleri platformu, iki aşamada uygulandı: İlk olarak Fenerbahçe Futbol A.Ş. için, ardından kulübün kalanı ve dokuz şirketi için. “İç ve dış paydaşlarımız, bu projenin öneminin ve kulübün iş dönüşümüne ileride  sağlayacağı faydaların farkındaydı.”

Doğru zamanda doğru kararlar

Bugün, kulüp, futbol dahil tüm ana süreçleri için, bir uçtan-uca yazılım platformuna sahip bulunuyor. Daha önce toplanması saatler hatta günleri bulan veri, artık dakikalar içinde hazırlanıyor. Güçlü gerçek zamanlı iş analizi ve gelişmiş raporlama ve bütçeleme yetenekleri sayesinde, finansal raporlama yeni bir seviyeye getirildi. Fenerbahçe, mevcut ve ilerideki nakit akışını, gelirgider dengesini ve bütçeye göre karşılaştırmaları daha iyi görebiliyor. Üst düzey yöneticiler ise, kendilerine sunulan tüm bu bilgilere, mobil cihazlarında özelleştirilen kontrol paneli ile erişebiliyor. Sözleşme yönetimi modülü, profesyonel oyuncular hakkındaki tüm bilgileri tutuyor, maç istatistikleri ve sözleşme detaylarına göre alacaklarını otomatik olarak hesaplıyor. Kombine biletlerinin satışı ve kulüp üyeliği ücretleri, yeni SAP sistemine otomatik olarak entegre ediliyor. İK yönetimi merkezi olarak gerçekleştiriliyor; satın alma süreçleri
en iyi şekilde yürütülüyor.

SAP ERP ve İş Analitikleri: En Akıllı Kombinasyon

Spor, büyük bir iştir ve kazanma arzusu, nitelikli modern iş araçlarıyla desteklenmelidir. Bugün,Fenerbahçe Spor Kulübü, doğru iş kararları vermek ve profesyonel oyuncularının yuvaya kupalar getirmelerini sağlamak için ihtiyaç duyduğu tüm bilgiye anlık olarak erişebiliyor.

 
Fenerbahçe Spor Kulünü'nün SAP ERP ve İş Analitikleriyle Dönüşümü

Bir Spor Efsanesinin SAP ERP ve İş Analitikleri ile Dönüşümü NTT DATA Business Solutions’ın sağladığı ERP, Business Objects, Business Intelligence, Business Warehouse ve Business Planning and Consolidation çözümleri sayesinde Fenerbahçe Spor Kulübü ve işletmelerinin ortak ve entegre bir platform kullanması sağlandı. Çözümler sayesinde iş faaliyetlerinde daha sıkı mali kontrol ve şeffaflık sağlanmaya başlandı.

Dokümanı İndir

Benzer Başarı Hikayeleri

O NTT DATA Business Solutions

25
země
30
roky zkušeností
6000
zákazníci po celém světě