Indústria: Automotive
Categoria: Manufacturing

Standard Profil

standard-profil-banner

Neden NTT DATA Business Solutions:

 • Endüstriyel deneyim
Dünyanın her yerine belli standartlarda hizmet verebilmek için sağlam bir altyapınızın ve güçlü bir ERP sisteminizin olması gerekiyor. Tüm lokasyonlarımızdaki altyapı çalışmalarımızın odağında; uluslararası sistem ve güvenlik standartları, teknolojik gelişmeler ve bunların şirket stratejimizle örtüşmesi bulunuyor. Teknolojik gelişmelere paralel olarak cloud (bulut) sistemlere geçiş, merkezi kontrol ve operasyonel esnekliğimizi büyük ölçüde artıran sanal sistemler, sanal iş istasyonları (work-station) gibi kritik projeleri devreye alarak sektörde örnek olan önemli başarılara imza attık.

Fatih Kurt, CIO, Standard Profil

1977 yılında Türkiye’de kurulan ve dünyanın dört bir yanındaki otomotiv üreticileri için sızdırmazlık profilleri üreten lider tedarikçi Standard Profil Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., cam kanalı, rocker panel, damlama, bagaj, gövde, kapı, kayar kapı, ön tampon ve davlumbaz kapağı, sabit cam ve çeyrek cam contalar gibi kauçuk veya PVC sızdırmazlık ürünleri sunmaktadır.

Challenges and Benefits

Hedefler

 • Merkezi kontrol sağlanması
 • Operasyonlarda sürekliliğin oluşturulması
 • Veri kayıplarının önlenmesi

Faydalar

 • Tedarik sürecinin standart hale getirilip dijital kanallardan yönetilmesi
 • Harcamaların dijital ortamda takibi sayesinde sürdürülebilir tasarruf sağlanması
 • Üretim ve planlama süreçlerinin sağlıklı ve koordineli yürütülmesi
 • Şirket yönetiminin stratejik ve hızlı kararlar almasına olanak tanıması
 • Gelişmiş envanter yönetimi ve yedek parça izlenebilirliği sağlanması

Çözüm

 • SAP Ariba
 • SAP SuccessFactors
 • it.mds
image
 
Standard Profil Başarı Öyküsü

Şimdi İndir

Dijital Dönüşümle Gelen Rekabet Gücü

1977 yılında Türkiye’de kurulan ve dünyanın dört bir yanındaki otomotiv üreticileri için sızdırmazlık profilleri üreten lider tedarikçi Standard Profil Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., cam kanalı, rocker panel, damlama, bagaj, gövde, kapı, kayar kapı, ön tampon ve davlumbaz kapağı, sabit cam ve çeyrek cam contalar gibi kauçuk veya PVC sızdırmazlık ürünleri sunmaktadır. BMW Group, Daimler, FCA, VW Group, Renault-Nissan, Toyota vb. markaları da içeren geniş ve prestijli bir müşteri portföyüne sahip Standard Profil, Avrupa’nın ikinci büyük otomotiv sızdırmazlık sistemleri üreticisi ve en yüksek hacmin sağlayıcısıdır. Şirket, dünyanın dört bir yanına dağılmış 8 bin personelinin koordineli çalışmasını sağlamak, üretim ve tedarik anlamında ortak bir dil benimseyerek rekabet gücünü artırmak hedefiyle otomotiv sektörüne örnek teşkil edecek bir dönüşüm yolculuğuna imza attı. Bu önemli yolculukta rehber olarak NTT DATA Business Solutions Türkiye’yi tercih eden Standard Profil, proje sonucunda SAP SuccessFactors, SAP Ariba ve bir NTT DATA Business Solutions çözümü olan it.mds çözümüyle birlikte farklı lokasyonlarda bulunan tüm fabrikalarında SAP çözümlerini hayata geçirdi.

Pazar dinamiklerini ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak, sızdırmazlık profili alanında müşterilerine ve otomotiv sektörüne yön veren teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen Standard Profil, SAP altyapısı kullanarak insan kaynakları, satın alma ve tedarik süreçlerini gerçek zamanlı olarak yönetebilir hale geldi. Standard Profil CIO’su Fatih Kurt projenin önemiyle ilgili şunları belirtti: “Emsalsiz bir başarı elde ettik. 2017 yılı başında Güney Afrika ve İspanya fabrikalarımızın da geçişleri yapılarak tüm lokasyonlarımızda SAP geçişlerini tamamladık. Kapsam ve kullanım lokasyonları açısından çok ciddi riskleri barındıran bir proje olması nedeniyle elde edilen başarı gerçekten emsalsiz. Arkasında tüm şirketin ve ekibimizin çok ciddi emekleri ve desteği var. SAP Türkiye de, lokasyonlarımıza yaygınlaştırma sürecinde kullandığımız eğitim dokümanı oluşturma ürünü “Workforce Performance Builder” (İşgücü performans yönetimi) çalışmasındaki üstün başarımızı, eğitim kategorisinde verdiği ödülle taçlandırdı.”

Maliyette Tasarruf, Maksimum Değer

Günümüzde hareketi her geçen gün hızlanan dijital ekonomide, yüksek kaliteli ürün ve bunu sağlayan tedarikçilere ulaşmak için bulut tabanlı tedarikçi ağına, alıcı ve satıcıyı otomatik eşleştirme özelliği olan araçlara ihtiyacınız var. Başlattığımız SAP Ariba projesiyle ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanmış ve multi sistemiyle SAP ERP sistemine entegre bir altyapı kurduk. 2 milyondan fazla tedarikçi ile dünyanın en geniş tedarikçi portalı olan SAP Ariba Discovery Portal, Standard Profil’e rekabet anlamında büyük oranda üstünlük kazandırdı. Ariba Sourcing çözümü ile kaynak bulma konusundaki yaklaşımlarını değiştiren firma, geleneksel ihale yönteminden vazgeçerek alıcı ve satıcının yerlerinin değiştiği yeni ihale yöntemiyle daha rekabetçi fiyatlarla tedarikçi müzakere yapısını güçlendirdi. Yeni sistemdeki amaç, toplam maliyet yönetiminde tasarruf sağlamak ve maksimum değere en kısa sürede ulaşmak.

Ayrıca, Standard Profil’e özel olarak Itelligence Türkiye tarafından SAP Fiori üzerinde tasarlanan uygulamada, Ariba’nın sağlamış olduğu API’ler kullanılarak detaylı biçimde malzeme ve satıcı analizlerine ulaşılabildiği gibi onay süreçleri de Fiori üzerinden yürütülmektedir.

İK Süreçlerinde Büyük Dönüşüm

Standard Profil aynı zamanda, otomotiv sektöründeki en kapsamlı SAP SuccessFactors çözümüyle İspanya, Çin, Fas, Bulgaristan Türkiye, Cape Town olmak üzere 6 ülkede toplam 8000 çalışanın faydalanabileceği uçtan uca İK süreçlerini yeniden kurguladı. 10 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanan bu projede hayata geçirilen Employee Central, Performance & Goal, Succession & Development modülleriyle, işe alımdan, çalışanın kişisel gelişimine, doğru kişinin doğru departmanda konumlandırılmasına kadar her şeyin tek platformda yürütülmesi sağlanarak Standard Profil çalışanlarında verimlilik artışı hedeflendi. İşe alım sürecinde belirlenmesi gereken yetkinlik profilinin sisteme tanımlanması ve bunun sonraki adımında yer alan değerlendirme sürecinin yine aynı sistem üzerinden yürütülmesi kurgulandı. Global Performans süreçlerinin tasarımlarıysa, NTT DATA Business Solutions Global ekibiyle birlikte yürütüldü.

Self servis sistem kurulumu sayesinde çalışanların kendilerine ait her bilgiye ulaşabilmesi ve yönetebilmesi mümkün kılındı. Expat yönetimi ve ülkeler arası global görev atama özelliği tasarlanıp uygulandı. SAP SuccessFactors JAM modülü ile birlikte gelen veriye hızlı ulaşım, güvenilir ve şeffaf bilgi paylaşımı özelliği sonucunda çalışanların kurum kültürüne aidiyeti sağlandı. Succession modülü özelinde, global İK standardizasyonu kapsamında tüm süreçler otomatik sisteme bağlandı. Rutin görevlerin otomatize edilmesi ile çalışanlara kuruma değer katmaları için zaman yaratıldı.

Satın alma, tedarik  ve insan kaynakları süreçlerinin yanısıra ana veri kalitesini artırmak ve süreci daha şeffaf bir şekilde yönetebilmek için NTT DATA Business Solutions tarafından geliştirilen it.mds çözümü proje kapsamında ele alındı. Karmaşık iş kurallarına dayalı ana veri yönetimi sürecini, SAP sistemleri üzerinde operasyonel olarak yönetmek amacıyla it.mds çözümü hayata geçirildi. it.mds çözümüyle birlikte hem ana verinin kalitesini iyileştirildi hem de, manuel ana veri girişi %95 oranında azaldı. Böylece yüksek maliyetlerle sonuçlanan insan-kaynaklı hataların oluşma ihtimali azaltılarak, maliyette tasarruf sağlandı.

Dönüşüm Son Bulmayacak

NTT DATA Business Solutions Türkiye ile birlikte sektörde fark yaratan projelere imza attıklarını vurgulayan Standard Profil CIO’su Fatih Kurt, “Dünyanın her yerine belli standartlarda hizmet verebilmek için sağlam bir altyapınızın ve güçlü bir ERP sisteminizin olması gerekiyor. Tüm lokasyonlarımızdaki altyapı çalışmalarımızın odağında; uluslararası sistem ve güvenlik standartları, teknolojik gelişmeler ve bunların şirket stratejimizle örtüşmesi bulunuyor. Teknolojik gelişmelere paralel olarak cloud (bulut) sistemlere geçiş, merkezi kontrol ve operasyonel esnekliğimizi büyük ölçüde artıran sanal sistemler, sanal iş istasyonları (work-station) gibi kritik projeleri devreye alarak sektörde örnek olan önemli başarılara imza attık” dedi.

Similar posts

Sobre NTT DATA Business Solutions

25
países
30
anos de experiência
6000
clientes em todo o mundo
Contate-nos!
Contate-nos!

Estamos sempre dispostos a ajudar, entre em contato conosco.

Ligue para nós:
+55 41 3593-3200
Ligue para nós:
+55 41 3593-3300
Envie uma mensagem Entre em contato