Industry: Wood, Furniture and Paper
Category: Enterprise Resource Planning (ERP)

Grupa Winkhaus

image
W sposób indywidualny potraktowaliśmy kluczowe dla naszego przedsiębiorstwa procesy, czyli logistykę i obsługę klientów. Dzięki SAP udało nam się usprawnić procesy zbierania zamówień i ich realizacji. Winkhaus w Polsce ma własny magazyn i potrzebowaliśmy ewidencjonować jego stany a następnie udostępniać informacje o posiadanych produktach centrali.

Maciej Matella, Dyrektor ds. Rozwoju, Winkhaus Polska Sp. z o.o.

Spółka z siedzibą w Rydzynie (województwo wielkopolskie) specjalizuje się w produkcji okuć okiennych i drzwiowych, które sprzedaje w kraju i eksportuje do większości państw Europy Wschodniej. Poza własnymi produktami oferuje wiele innych artykułów potrzebnych do produkcji okien i drzwi. Winkhaus Polska Sp. z o.o. jest jedną z wiodących firm należących do Grupy Winkhaus, znanego w Europie niemieckiego producenta okuć budowlanych. Przedsiębiorstwa Grupy od pięciu pokoleń należą do rodziny Winkhaus. Podstawowe profile produkcji to: wytwarzanie nowoczesnych obwiedniowych okuć okiennych oraz produkcja zamków drzwiowych, wkładek patentowych i systemów klucza generalnego. Firma w Polsce zatrudnia około 800 pracowników.

 • Branża: okucia do okien i drzwi
 • Przykładowe produkty: obwiedniowe okucia okienne, zamki drzwiowe, wkładki patentowe, systemy klucza generalnego
 • Zatrudnienie: ok. 800 pracowników w Polsce
 • Siedziba: Rydzyna woj. wielkopolskie

Wyzwania i korzyści

Najważniejsze korzyści

 • Usprawnienie procesów logistyki i obsługi klientów
 • Zastąpienie dokumentów tradycyjnych elektronicznymi
 • Dostosowanie procesów obowiązujących w Grupie do polskich przepisów
 • Możliwość dalszego rozwoju procesów obsługi klienta m.in. o ekstranet
 • Zdobyte doświadczenie z wdrożenia SAP, które będzie przeniesione do innych europejskich spółek Winkhaus

Obszary wdrożenia

 • rachunkowość finansowa (FI)
 • controlling (CO)
 • gospodarka magazynowa (WM) z magazynem wysokiego składowania
 • sprzedaż i dystrybucja (SD)
 • planowanie produkcji (PP)
image
Customer Reference
Przykład sukcesu Winkhaus Polska

Korzyści klientów Winkhaus są najważniejsze. Proces obsługi klienta ma krytyczne znaczenie dla firmy, wyróżnia ją spośród konkurencyjnych dostawców okuć okiennych i drzwiowych.

Pobierz

Spółka Winkhaus Polska z siedzibą w Rydzynie (województwo wielkopolskie) jest producentem i dystrybutorem okuć okiennych i drzwiowych, które sprzedaje w kraju i eksportuje do wielu państw Europy Wschodniej. Firma funkcjonuje w Polsce od 1992 roku. Jest jedną z wiodących spółek Grupy Winkhaus, znanego niemieckiego producenta okuć do stolarki budowlanej.

Od 2005 roku Grupa Winkhaus realizuje korporacyjne wdrożenie systemu SAP. Celem wdrożenia zintegrowanego systemu jest standaryzacja procesów w przedsiębiorstwach grupy, usprawnienie przepływu informacji oraz usprawnienie obsługi klientów. W Polsce, podobnie jak w Niemczech, Winkhaus realizował wdrożenie przy wsparciu polskiego oddziału NTT DATA Business Solutions.

Pracownicy działu IT Winkhaus Polska i konsultanci NTT DATA Business Solutions wspólnie implementowali kolejne obszary rozwiązania SAP. Pierwszy etap wdrożenia zakończył się w 2006 r. Wówczas uruchomiono system w obszarach finansów i controllingu (FI, CO). W drugim etapie, zakończonym w czerwcu 2007 r. zostały wdrożone pozostałe moduły, m.in.: logistyka – sprzedaż, zakupy, dystrybucja i magazyn wysokiego składowania (SD, WM) oraz produkcja (PP).

Indywidualne traktowanie kluczowych procesów

Spółki Winkhaus wdrażają rozwiązanie na zasadzie rolloutu, jednak w Polsce, ze względu na specyfikę działalności firmy projekt odbiegał od standardów korporacyjnych i dlatego tak bardzo potrzebna była pomoc polskich konsultantów NTT DATA Business Solutions.

W sposób indywidualny potraktowaliśmy kluczowe dla nas procesy, czyli logistykę i obsługę klientów. Centrala Winkhaus w Niemczech obsługuje hurtowników a my odbiorców końcowych, czyli producentów okien. Poza tym w Niemczech spółka nie posiada własnego magazynu, korzysta z usług zewnętrznego operatora, a więc nie rejestruje w systemie SAP procesów składowania surowców i wyrobów gotowych. My zaś je obsługujemy. Winkhaus w Polsce ma własny magazyn i potrzebowaliśmy ewidencjonować jego stany a następnie udostępniać informacje o posiadanych produktach centrali” – informuje Maciej Matella, Dyrektor ds. Rozwoju w Winkhaus Polska.

Winkhaus

Usprawnienie obsługi klientów Winkhaus

Największą korzyść z wdrożenia SAP odczuli klienci Winkhaus, ponieważ firma osiągnęła jeden z głównych celów projektu – usprawniła ich obsługę. Dzięki SAP jest możliwe elektroniczne przyjmowanie generowanych dokumentów: potwierdzenie przyjęcia zamówienia, potwierdzenie kompletacji oraz faktura – są automatycznie tworzone i przesyłane w postaci elektronicznej (IDOC). Odbiorcy okuć, producenci okien mają możliwość ściągnięcia danych do swoich systemów informatycznych. Oznacza to ogromną oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba ręcznie przepisywać danych z faktur do aplikacji finansowo-księgowych.

Jednoczesne dostosowanie do polskich wymagań i procesów centrali

Największą trudność w procesie wdrożenia SAP, jak wspomina Maciej Matella, sprawiło spółce dostosowanie aplikacji do własnych wymagań a jednocześnie do procesów zachodzących w centrali Winkhaus. W Polsce firma zajmuje się produkcją okuć na potrzeby własne, ale też procesem montażu komponentów, które trafiają z Niemiec i tam wracają po obróbce jako wyroby gotowe. Wspólnym celem korporacyjnego wdrożenia SAP dla wszystkich kilkunastu oddziałów Winkhaus na świecie było zaś obniżenie kosztów utrzymywania systemu i stworzenie wspólnych baz danych dostawców i klientów, co umożliwi łatwiejszy dostęp do informacji.

Trudne było rozdzielenie wyceny (firma jest jednocześnie producentem i sprzedawcą) wyrobów gotowych i towarów handlowych. Poświęciliśmy wsparciu procesu wyceny w systemie IT dużo pracy. Trzeba było na przykład zintegrować stany magazynowe z korporacją, ale jednocześnie zachować zgodność z polskimi standardami rachunkowości. Nasza centrala miała trudności ze zrozumieniem polskich, różniących się od niemieckich przepisów” – opowiada Maciej Matella.

Winkhaus

Transfer wiedzy

W trakcie trwania całego procesu wdrożenia, Winkhaus kładł szczególny nacisk na transfer wiedzy pochodzącej od ekspertów z NTT DATA Business Solutions na temat rozwiązania SAP. W efekcie takiego podejścia projekt wdrożeniowy przebiegał płynnie, a specjaliści IT z Winkhaus Polska uzyskali wysoki poziom wiedzy o SAP. “Potrzebna była znajomość m.in. polskich przepisów prawnych. NTT DATA Business Solutions bardzo nam pomogło dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniami z wdrożeń SAP w Polsce” – dodaje Maciej Matella.

Kolejne usprawnienia dzięki SAP

Winkhaus Polska stale usprawnia obsługę klienta dzięki możliwościom, jakie oferuje SAP. Aktualnie w spółce trwa integracja systemu ERP z firmowym ekstranetem. Oddanie nowej wersji ekstranetu do użytku partnerów handlowych zaplanowane jest na jesień 2008 r. Dzięki niemu klienci będą mogli sprawdzać informacje o obrotach z Winkhaus, w tym salda czy stan zadłużenia. Niebawem rusza wdrożenie SAP w ukraińskim oddziale Winkhaus. Poza specjalistami z Niemiec oraz lokalnymi konsultantami NTT DATA Business Solutions będą uczestniczyli w tym projekcie także informatycy Winkhaus Polska, aby dzielić się swoimi doświadczeniami. Kiedy w 2005 r. Grupa Winkhaus podpisała globalny kontrakt z firmą SAP w ramach programu SAP Safe Passage, producent okuć korzystał z rozwiązania Oracle/JD Edwards. W Winkhaus Polska, w czasie realizacji wdrożenia SAP stworzono interfejsy do transferu danych z aplikacji JD Edwards. Chodziło o zachowanie spójności danych źródłowych. JD Edwards nie działa już produkcyjnie, ale dział księgowości ma zapewniony dostęp do archiwalnych informacji zgromadzonych w jego bazie danych.

Winkhaus

Planujesz projekt SAP? Napisz do nas.

Similar posts

About NTT DATA Business Solutions

29
countries
30
years of experience
6000
customers worldwide
Contact Us
Contact Us

Have questions? Please contact us.